REPORTÁŽ: Mikulášská běžecká nadílka na Bradech pro Brunnera a Auersvaldovou

Na Bradech u Jičína, kde se vždy první prosincovou neděli koná populární Mikulášský běh, se sešlo při letošním 71. ročníku 477 startujících. Pořadatelem jednoho ze tří nejstarších závodů u nás (ještě Běchovice a Velká kunratická) byli atleti AC TJ Jičín ve spolupráci s obcí Brada-Rybníček a oddílem orientačního běhu Sportcentrum Jičín. Závod byl součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jeho partnery pak EP Sourcing a Deník.

brada5

„Trať byla po nočním mrazu tvrdá, a tedy dostatečně rychlá. Některým sice dělala trochu problémy, přesto musím vyzvednout výkon všech – každý ze startujících podal bojovný výkon. Asi nejspokojenější odcházely děti. Všechny byly totiž hned po závodě odměněny – před zraky Mikuláše a jeho družiny dostaly sladkou odměnou. V intervalových startech na těžké trati vedené velmi náročným terénem si závodníci sáhli až na dno svých sil. Byli jsme svědky dramatických doběhů – v hlavních kategoriích o stupních vítězů rozhodovaly vteřiny,“ přiblížil závod člen organizačního výboru Petr Šindelář.

Mezi muži vyhrál Ondřej Brunner z AC TJ Jičín – porazil mj. i loňského a předloňského vítěze Miloše Auersvalda ze Spartaku Praha 4, který tentokrát skončil třetí. V kategorii žen svoje loňské vítězství obhájila Eliška Auersvaldová z AC Čáslav.

„Na třetí vítězství jsem si věřil, ale chybělo trošku štěstí, tak snad příště. Trať byla připravena dobře. Ačkoliv jsem se snažil běžet naplno a trochu přes riziko, nestačilo to. Dvakrát jsem na ledu upadl, což mě stálo nejméně deset vteřin. V závěrečném seběhu byla velká tlačenka, musel jsem hodně zpomalit. Běžel jsem po ledu, protože neklouzající místa byla zaplněná soupeři a navíc trochu i vadili neohleduplní diváci,“ komentoval průběh Miloš Auersvald.

Nejstarším účastníkem letošního ročníku byl Jaromír Javůrek z Jičína (ročník narození 1941), nejmladším Daniel Barkman (2016) z Holína, jehož první závod v životě měřil 25 metrů.

„Letos nejsem se svým 14. místem moc spokojený, i když přede mnou nikdo starší nebyl. Čtrnáct dní jsem bojoval s nastupující chřipkou, nakonec jsem vyhověl přání svých dvou vnuků, kteří chtěli Brada běžet, přijel jsem s nimi a zazávodil si. Mikulášský běh je pěkný, jezdím na něj opravdu rád. Je to zároveň setkání kamarádů, kteří zavzpomínají na všechno to pěkné kolem něj. Třeba na to, jak jsme porazili reprezentanta Tomáše Jungwirtha. Vždycky, když se za cílem vydýchám, tak se pokloním všem. Ať těm, co jsou už nahoře, nebo těm, kteří ještě dole chodí a běhají. Doufám, že mně zdraví dovolí se za rok opět pokusit zastavit na chvilku čas a na Bradech zase závodit,“ uvedl tradiční účastník František Mikule (roč. nar. 1943) z Lomnice nad Popelkou, který na Bradech běžel už potřiapadesáté.

Výsledky – 2800 m (intervalové starty) – muži a junioři: 1. Brunner (AC TJ Jičín) 10:37,4 min., 2. Strnad (NAC Liberec) -2,4 sek., 3. Auersvald (Sp. Praha 4) -12,0, ženy a juniorky: 1. Auersvaldová (AC Čáslav) 13:08,3 min., 2. Beshirová (Adidas Boost team) -14,9 sek., 3. Kuntová (Triatlon Jičín) 49,3. Vítězové dalších kategorií – 2800 m: Zikmund (Cidlina), Beshir (SK Zdice), Fišer (TJ Stodůlka Praha), Kochová (SC Jičín), Macoun (LKP), Veigertová (AC TJ Jičín), Čermáková (Smrčí), 1000 m: Kolár (Hořice), Fišerová (TJ Stodůlky Praha).

Vítězové dětských kategorií (hromadné starty):  Šindelářová (AC TJ Jičín) a Horyna (Rybníček), Havlíčková (LK Dolní Branná) a Záruba, Benešová a Jiránek (všichni Jičín), Wehrenbergová (Vitiněves) a Zlámal, Jenčková a Ponikelský, Pokorná (všichni AC TJ Jičín) a Mařas (TJ Semily), Zachovalová (Jičín) a Havlíček (LK Dolní Branná), Mařasová (SG Jičín) a Tuma (SJC Jičín), Polomská (Vrchlabí) a Ticháček (SC Jičín), Srnová (LK Dolní Branná) a Mates (SK Jičín), Plevová (SC TJ Jičín) a Novák (Mimoň). Běh pořadatelů vyhrál Adam před Kotlářem a Stojanovem.