REPORTÁŽ: Mikulášský běh na Bradech si letos nenechalo ujít 550 závodníků

Mikulášský běh na Bradech na Jičínsku je po závodu Praha – Běchovice a Velké kunratické třetí nejstarší běžeckou akcí mimo dráhu. V neděli 1. prosince přivítal tento vrch vysoký s 438 metrů už po čtyřiasedmdesáté všechny běžecké nadšence. Cestu na start si tentokrát našlo cestu 550 účastníků od nejmenších, jednoletých „mlíčňáků“ až po ctihodné kmety starší sedmdesáti let. Tento závod pořádá Atletický klub Jičín ve spolupráci s obcí Brada – Rybníček a oddílem orientačního běhu Sportcentrum Jičín.

Na rozdíl od minulého roku trať s extrémním převýšením neposypal sníh, ale rtuť teploměru klesla v nedělním ránu mírně pod nulu, a tak připravené tratě byly pro účastníky v ideálním stavu. Bohatý program zahájili krátce před desátou hodinou souboje nejmenších ratolestí, kteří nastupovali na start i z kočárků a v doprovodu rodičů zdolávali vzdálenost pětadvacet metrů. S přibývajícím věkem mladých aktérů se už poté tratě neustále prodlužovaly až na 600 metrů pro jedenáctileté chlapce a dívky. Letos pořadatelé napočítali v cíli 290 běžců narozených v období 2009 až 2018.

V 11 hodin přišly na řadu závody s intervalovými starty týkající se všech kategorií od mladšího žactva, které zdolávalo trať dlouhou 1 000 metrů v lesnatém terénu. Počínaje starším žactvem až po seniory a veterány už přišla na řadu náročná kopcovitá trasu 2 800 metrů. Hned od prvních metrů zamíří prudce do kopce a klade tak velké nároky na fyzikou připravenost všech účastníků. Značné převýšení vedoucí zmrzlým lesnatým terénem opět dalo pořádně zabrat každému běžci.

Pozornost se soustředila na hlavní kategorie dospělých. Mezi muži dominoval – stejně jako v uplynulém ročníku – Jan Schulhof, závodící za KSM Hrádek nad Nisou. Jako jediný dokázal stlačit čas pod hranici deseti minut. Druhý doběhl borec z AC Slovan Liberec Vojtěch Galáč a třetí skončil mezi devětaosmdesáti běžci trutnovský Matěj Zima. Třicetiletý Schulhof dosáhl na Bradech při svém osmém startu už čtvrtého prvenství (2010, 2017, 2018, 2019), navíc skončil druhý v roce 2011.

Mezi ženami prokázala největší vytrvalost, ale také dobrou znalost tratě „domácí“ tratě jičínská juniorka Gabriela Veigrtová, která před měsícem reprezentovala úspěšně na mistrovství světa v běhu do vrchu v Argentině. Druhá doběhla Jana Václavková z KV na Klíč a třetí skončila jičínská orientační běžkyně Roza Vejražková.

Kompletní výsledky jsou na: www.mikulasskybeh.eu.