REPORTÁŽ: Milešovku v noci pokořilo téměř 400 turistů i s mezinárodní účastí

Milešovka v nociNetradiční akce s nádechem dobrodružství i extravagance, se vydařila. Navzdory rychle houstnoucí tmě totiž v pátek 7. listopadu večer zaplavil Milešovku zástup turistů, kteří ušli z Ústí nad Labem v rámci 49. ročníku pochodu Milešovka v noci kopcovitým terénem 25 kilometrů. A kolem 22. hodiny, kdy okolí obklopila černočerná noc, nakonec nejvyšší horu Českého středohoří pokořili.

Výprava čítající 385 zdatných turistů napříč všemi věkovými skupinami se na cestu vydala mezi 14. a 16. hodinou z areálu Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně. Trasa se v úvodních kilometrech nejprve vinula městem, poté se však zanořila do tmavé venkovské krajiny, kde účastníkům na cestu svítil jen měsíc nebo baterka. Milešovka zpočátku svůj vrchol zahalila mlhou, nicméně při zpáteční cestě se počasí přece jen umoudřilo – nad pochodníky se rozklenula jasná obloha a otevřely se krásné výhledy.

„Letošní výšlap se velice vydařil. Potěšilo nás, že pokořit noční Milešovku přišlo hodně mladých lidí, převážně studentů z naší univerzity, včetně i několika zahraničních studentů, kteří na univerzitě studují v rámci projektu Erasmus. Zároveň však dorazilo také hodně pravidelných návštěvníků, což je velmi dobrá kombinace, která většinou vede k výborné atmosféře. Pohybu, legrace i příjemné konverzace si užili všichni až dosyta. Nejmladšímu účastníkovi bylo pouhých šest let, ale byl v tak skvělé kondici, že na konci trasy nám dokonce pomáhal razítkovat diplomy,“ popsal průběh pochodu jeho ředitel Tomáš Tkáč z pořádající Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Milešovka v noci Milešovka v noci Milešovka v nociMilešovka v noci Milešovka v noci

Pochod Milešovka v noci se tentokrát pyšnil i mezinárodní účastí, protože noční pěší odysseu absolvovali nejen pravidelní výletníci či studenti z pořádající univerzity, ale také zahraniční studenti z několika zemí, kteří se právě účastní výměnného studijního programu Erasmus. Na neobvyklé milešovské noční sportovní klání se letos přijela podívat také Česká televize, jež připravuje sestřih do magazínu Sport v regionech, který se vysílá ve čtvrtek 20. listopadu.

Milešovka v noci Milešovka v noci Milešovka v noci Milešovka v noci Milešovka v noci

„Nikdo nezabloudil ani se neztratil. Poslední skupinky dosáhly cíle v restauraci U potoka ve Rtyni nad Bílinou kolem 23. hodiny. Na všechny aktéry tam čekala zasloužená odměna v podobě sušenek, horkého čaje a účastnického diplmu. Unavené výletníky zpět do města odvezly autobusy, které jsme zajistili, ze Rtyně nad Bílinou vlaky nebo autobusy městské hromadné dopravy,“ potvrdil zdárný průběh akce Tomáš Tkáč.

Milešovka v noci Milešovka v noci Milešovka v noci Milešovka v noci

Milešovka v noci Milešovka v noci Milešovka v noci Milešovka v noci Milešovka v noci