REPORTÁŽ: Milovníci lyžování se utkali o Cenu skřítka Ostružníka

Počtrnácté se ve skiareálu Řetězárna v Ostružné na Jesenicku jelo v sobotu 18. února o Cenu skřítka Ostružníka v jednokolovém obřím slalomu. Zúčastnit se mohl každý, kdo zatoužil zažít atmosféru skutečného alpského závodu s elektronickou časomírou a kloubovými tyčemi, na start se nakonec postavilo 58 lyžařů a deset snowboardistů.

Bohužel, dost dalších lyžařů se nechalo odradit nepříznivou předpovědí počasí, hlášený byl déšť i vichřice. Koncem pracovního týdne nám začal zvonit telefon a lidé zjišťovali, zda se vůbec pojede. V našem skiareálu jsme totiž odkázaní na přírodní sníh, což by mohl být problém, pokud by se rozpršelo. Ale měli jsme šěstí, na závody vše krásně vydrželo a pár kapek spadlo až po vyhlášení,“ uvedla Veronika Peštuková z pořádajícího sportovního oddílu Ski Ostružná.

Na svahu bylo živo od rána, po krátké prohlídce následoval ostrý závod, na který se sjely děti z blízkého i dalekého okolí, z lyžařských klubů i mimo ně a rovnež dospělí. Premiéru v rámci letošní Ceny skřítka Ostružníka měli snowboardisté a našla se desítka statečných, kteří se sklouzli mezi brankami na závěr programu.

Rozměr naší akce je i setkávací. Se stavbou a údržbou trati nám chodí pomáhat třeba i řada seniorů, co už nelyžují, ale bývali v našem oddílu. Přes kopec k nám sjíždějí na lyžích ze sousedního lyžařského oddílu v Petříkově tamější děti – a zpět se vezou na laně za skútrem – a tradičními účastníky jsou i členové oddílu z Českých Petrovic, kteří sice jedou hodinu a půl, ale vždy si moc pochvalují atmosféru,“ vyprávěla Veronika Peštuková.

Závody opět proběhly pod heslem, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, to hlavní bylo užít si radost z pohybu. Jelikož se ovšem odměňovalo hned v patnácti kategoriích, byla velká šance na některou z cen. Rozdělovaly se perníčky v podobě skřítka Ostružníka, diplomy, poháry i sportovní vybavení. Zvláštní cenu navíc získali nejmladší účastníci v kategoriích myšáci a myšky, Lukáš Frýbort a Lilien Mariánková.

Výsledky 14. ročníku Ceny skřítka Ostružníka – starší žáci: 1. Jiří Havlíček (Ski Řetězárna) 36,19 s, 2. Marcel Svoboda (SK České Petrovice) 52,84, starší žákyně: 1. Hana Haklová (TJ Tatran Litovel) 36,20 s, 2. Karolína Vacková (TJ Tatran Litovel) 36,57, 3. Šárka Kročáková (TJ Tatran Litovel) 37,35, junioři: 1. Filip Ježek (Ski Řetězárna) 36,94 s, 2. Alexandr Raděj 48,96, juniorky: 1. Dora Navrátilová (TJ Tatran Litovel) 37,86 s, 2. Barbora Vaňková (Ski Řetězárna) 41,07, 3. Veronika Černěnková (Ski Řetězárna) 46,41, muži: 1. Ondřej Ježek (Ski Řetězárna) 35,18 s, 2. František Beneš (TC Praděd) 37,12, 3. Milan Lederer 37,44, ženy: 1. Petra Nováková (Ski Řetězárna) 36,11 s, 2. Zuzana Rožánková 39,49, 3. Jitka Rampasová 41,70, myšáci: Matyáš Medek 64,89 s, myšky: Šárka Bantová (Ski Klub Hranice) 46,62 s, přípravka chlapci: Filip Juřena (TJ Tatran Litovel) 38,00 s, přípravka dívky: Tereza Benešová (TC Praděd) 42,97 s, předžáci: David Rožánek (TJ Tatran Litovel) 43,39 s, předžačky: Anna Mendrok (TC Praděd) 39,48 s, mladší žáci: Richard Juřena (TJ Tatran Litovel) 35,68 s, mladší žákyně: Valerie Kratochvílová (TJ Tatran Litovel) 35,68 s.