REPORTÁŽ: Místo večerních zpráv se v Táboře běželo městem. Rekordní počet běžců zastavil i městskou hromadnou dopravu

TaborRekordní počet 386 běžců ozdobil letošní 40. ročník Večerního běhu Táborem, který se uskutečnil ve čtvrtek 2. října a pro letošní rok se stal součástí projektu České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI. A nárůst běžců to byl oproti obvyklé statistice více než trojnásobný. „Letošní účast mi udělala obrovskou radost, vždyť loni se do naší akce zapojilo ´jen´ 110 běžců. Je to nejvyšší počet účastníků za posledních 25 let. Opět zde figurovaly hlavně děti, které se do závodu zapojily nejčastěji se svými spolužáky v rámci celých tříd. Večerním městem se proběhli nejen žáci z táborských základních škol, ale z celého okresu. V mládežnických kategoriích navíc dominovali mladí talentovaní sportovci z mnoha sportovních klubů – hokejisté, triatlonisté či fotbalisté, kteří tento závod dokonce absolvovali místo pravidelného tréninku,“ pochvaloval si za pořadatele Zdeněk Krátký, krajský manažer České unie sportu.

Večerního běhu Táborem, který se za uplynulé roky stal skutečnou sportovní tradicí, se mezi běžci objevil i letitý účastník a držitel čestného titulu Superželezný muž Karel Schneider. Centrum města se však nehemžilo pouze samotnými závodníky, osvětlené kulisy města opět přilákaly i davy přihlížejících fanoušků. Zejména kolem startu a cíle chvílemi nebylo k hnutí. „Věřím, že hlavně díky spojení s projektem ČUS SPORTUJ S NÁMI se nám podařilo letos přivítat tolik běžců. Velký dík patří i spolupořadatelům z řad ředitelů táborských základních škol, z nichž drtivá většina působí i jako tělocvikáři, takže motivovali děti o to více. Letošní ročník opravdu předčil má veškerá očekávání,“ zhodnotil úspěšný závod Zdeněk Krátký.

_TOM1444 _TOM1465 _TOM1476 _TOM1484 _TOM1494

Byť k tomu možná některá temná zákoutí města sváděla, nikdo se v závodě neztratil. Ke správné orientaci totiž pomáhali i další školáci, tentokrát jako vodiči na kolech, kteří zejména nejmladším účastníkům ukazovali správný směr a doprovázeli je celou cestu. Přece jen to nebyla úplně krátká trať. Kilometrová závodní dráha vedla od hotelu Palcát kolem obchodního domu Dvořák, přes ulici Erbenova, Smetanova, Kollárova a zpět přes třídu 9. května k hotelu Palcát. Ti nejmenší absolvovali poloviční trasu, ti starší si naopak přidali ještě jeden okruh kolem obchodního domu.

_TOM1439 _TOM1416 _TOM1400 _TOM1393 _TOM1375

Závod přesně v 18:05 hodin slavnostně odstartoval starosta města Tábora Jiří Fišer. Ač sám nadšený atlet, který se pravidelně účastní mnoha běžeckých závodů konajících se v Táboře, do večerního města nevyběhl. Poctivě však zůstal až do samého konce a o to raději se chopil důležité role předávajícího trofejí a dalších cen vítězům všech kategorií. Tři nejlepší účastníci v každé kategorii od školáků až po superveterány obdrželi medaile a diplomy. Jako hlavní byla vyhlášena kategorie chlapců a dívek z pátých tříd základních škol, kde nejlepší trojice obdržela navíc i krásné broušené poháry. S prázdnou však neodešel nikdo. Každý, kdo proběhl cílem, si vysloužil sladkou odměnu a drobný dárek, který kromě táborského starosty předával i Jiří Kafka, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah v Českých Budějovicích, jež jsou generálním partnerem projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI.

_TOM1327 _TMA2085 _TMA2063 _TMA2049 _TMA2036

Nečekaný rekordní počet běžců dokonce způsobil pořadatelům na chvíli vrásky na čele, byly ovšem radostné. „Celý závod se časově posunul natolik, že původně naplánované uzávěrky dopravy nestačily a jedna z kategorií musela vybíhat s mírným, asi pětiminutovým zpožděním, aby mohl přes závodní dráhu projet večerní autobus městské hromadné dopravy. Byl to opravdu kuriózní zážitek, který všechny přítomné pobavil. Hlavní je, že byli spokojeni všichni ti, kteří měli být spokojeni a po závodě, který skončil jen pár minut po 21. hodině, se lidé rozcházeli do svých domovů s mnoha zážitky a úsměvem na rtech,“ dodal závěrem nadšený Zdeněk Krátký, hlavní pořadatel závodu.

_TOM1508 _TOM1378 _TOM1354 _TOM1330_TOM1419