REPORTÁŽ: Na Bečvě kralovaly dračí posádky z Hranic a Holešova

Na řece Bečvě ve čtyřech drahách na dvousetmetrové trati soutěžily školní posádky ve dvanáctimetrových lodích, které měly hmotnost čtvrt tuny s velkou dračí hlavou na přídi a nezbytným bubeníkem udávajícím tempo. Závod mistrovství České republiky středních škol uspořádaly Klub vodních sportů Hranice a Český svaz dračích lodí.

Kromě školáků však soutěžila i veřejnost. Závod se stal součástí jubilejního, desátého ročníku Hranice Dragons 2017. Zapojit se mohly dvacetičlenné nebo desetičlenné posádky.

„Jsem ráda, že nám vyšlo počasí a závody se povedly. Potěšila rekordní účast 525 závodníků ve 25 školních posádkách – devatenáct se jich přihlásilo ze středních a šest ze základních škol. Rok od roku je sportovní úroveň a připravenost školních posádek větší a větší. Už se dá opravdu hovořit o sportovních výkonech vysoké úrovně,“ informovala předsedkyně KVS Hranice Šárka Dohnalová.

V mistrovském závodě středních škol triumfovala posádka Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Holešově, která si dala název Sen sei. „Jsme rádi, že naše škola obhájila loňské prvenství, na dračí lodě jezdíme už tři roky a pomáháme i s organizací závodů. Letos jsme dokonce měli i svoji vlastní soutěž třídních posádek, do které se zapojilo deset podružstev. Jsou to kvalitní závody, které prověří členy jednotlivých posádek ve všech směrech,“ svěřil se zástupce Střední policejní školy MV Holešov Karel Hrudík.

Stupně nejlepších neunikly ani posádkám SPŠ Hranice, jejíž zástupce Petr Macháň to komentoval: „Naše dvě posádky Kapitán Morgan a Titanic byly nejrychlejší v kategorii středních škol Hranic a okolí, v hlavní kategorii jim patřilo stříbro a bronz, takže s výsledky panuje velká spokojenost. Zúročili jsme poctivou přípravu – kdo chce v dračích lodích uspět, trénink je nezbytný. Náročné závody měly tradičně velmi dobrou organizaci, při krásném počasí na nich panovala skvělá uvolněná atmosféra.“

Výsledky mistrovství ČR posádek středních škol: 1. Sen sei (Střední policejní škola MV Holešov), 2. Kapitán Morgan, 3. Titanic (obě SPS Hranice), základní školy: 1. Tvoje máma (ZŠ a MŠ Struhlovsko, Hranice), 2. Drahotušští draci (ZŠ a MŠ Drahotuše, Hranice IV), 3. Tasanda (ZŠ Tasovice Znojmo), celkové pořadí středoškolských posádek Hranice a okolí: 1. Kapitán Morgan, 2. Titanic, 3. GPOA (gymnázium Znojmo), celkové pořadí Střední policejní školy MV Holešov: 1. Sen sei (II. B), 2. Mariňáci (III.C), 3. Contra (I,.B).

V závodech pro veřejnost slavily na trati 200 metrů úspěch posádky Kunst (Firmy 20), Zbrašov (Fun 20), Haná Dragons (Fun Sport 20 a Fun Sport 10), Valašské kačenky (Women Fun 10), Charita (Firmy 10), Dračí Lokomotiva (Fun 10). Na dlouhých tratích 1400 metrů trimfovaly posádky Haná Dragons 20 a Haná Dragons 10.