REPORTÁŽ: Na Bečvě řádili draci z hranického gymnázia

Osmý ročník festivalu dračích lodí Hranice Dragons 2015, o jehož pořadatelství se postaral Klub vodních sportů (KVS) Hranice ve spolupráci s Českým svazem dračích lodí, měl na startu třiadvacet posádek. Na řece Bečvě tak celý den měřilo síly před 500 závodníků základních a středních škol.

Draci II

Speciální dvacetimístné lodě o délce přes 12 metrů a váze 250 kg s typickou dračí hlavou na přídi čekala síť rozjížděk na dvousetmetrové trati. I přes nepřízeň počasí, kdy bylo chladno a málo sluníčka, jsou výsledné časy posádek středních škol velmi kvalitní. Sportovní výkonnost všech účastníků rok od roku stoupá, což potvrzuje komentář Šárky Dohnalové, předsedkyně pořádajícího KVS Hranice: „Všechny posádky pojaly závody velice zodpovědně, u většiny z nich převládal sportovní přístup nad srandou. Hlavní roli má sehranost, důležitou roli proto hraje trénink, který letos žádné posádky nepodcenily a na závody se připravily velice pečlivě“.

Už potřetí v řadě byla nejrychlejší posádkou středních škol sestava hranického gymnázia, která jezdí pod názvem Dragympláci.

„Posádka se dává dohromady dva měsíce před samotnými závody, letos se angažovali zejména starší studenti a dřívější účastníci. Měli na Facebooku svoji skupinu a tam se domlouvali napíklad. na trénincích. Při včasném zaplacení startovného poskytujeme možnost tří tréninků, letos jsme  zaplatili i čtvrtý. Naším  zdrojem bylo Sdružení rodičů a přátel gymnázia, které financovalo i pořízení triček pro posádku. Do ní stavíme ty nejlepší, tedy ty, kteří chodili poctivě na všechny tréninky“ řekla  Jana Menšíková, která na gymnáziu učí tělocvik a český jazyk a dračí lodě si sama vyzkoušela.

„Párkrát jsem s družstvem zkusila pádlovat, v době před naším prvním startem v roce 2009 jsem zaskakovala na jejich tréninku. Myslím, že popularita dračích lodí, zejména těch polovičních, s desetičlennými posádkami, v nichž se posádka může vytvořit ze žáků jedné třídy, bude stoupat. Zaznamenala jsem však zájem o loď velkou. Líbí se mně, že spolu ´jdou za vítězstvím´ žáci různých ročníků celé školy,“ dodala Jana Menšíková.

Desetičlenný organizační štáb a dalších 30 pořadatelů z KVS Hranice zvládli organizaci náročného celodenního závodu se spoustou rozjížděk na jedničku. „Na startu se střídalo dvanáct bójkařů, na kormidlech dalších osm našich lidí. Odpovídající atmosféru dokázal nabudit i moderátor, který po celý den mluveným slovem i těmi správnými hity, o které si posádky pro svoje jízdy samy řekly, udržoval všechny ve správném závodnickém napětí. Závody se opravdu povedly. Když jsem viděla to nadšení a zápal všech mladých  posádek, věřte, byla jsem naměkko,“ uvedla Šárka Dohnalová.

Z výsledkových listin – základní školy (3 posádky): 1. Drahotušští draci, ZŠ a MŠ Drahotuše 57,04 sek., 2. Šmakoví jezdci, ZŠ 1. Máje Hranice 57,56, 3. ZŠ Šromotovo, Hranice 1:05,12, střední školy (10 posádek): 1. Dragympláci, Gymnázium Hranice 56,56 sek., 2. Střední průmyslová škola Hranice 56,68, 3. BPR 3, SSOŠ Hranice 58.0, přebor žáků škol s oprávněním k výuce oboru Bezpečnostně právní činnost (10 posádek): 1. DERP Team 56,52, 2. Victoria 56,60, 3. Mariňáci 57,36.

Součástí letošního ročníku byl mistrovský závod dlouhodobé soutěže O putovní pohár žáků středních škol, který se jel pod záštitou Českého svazu dračích lodí.  Stupně vítězů si dosaženými časy rozdělily posádky DERP Team, Dragympláci a Victoria.

Osmý ročník festivalu Hranice Dragons 2015 zakončil veřejný závod velkých i malých dračích lodí, který absolvovaly posádky mužů, žen, mixu a firem. Na závěr se uskutečnila tradiční Dragon party.