REPORTÁŽ: Na běžecké trati Hronov – Náchod obhájila vítězství lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová a pokořila traťový rekord starý 19 let!

Hronov-NáchodV sobotu 25. října vyběhlo na silnici mezi Hronovem a Náchodem magických a zároveň rekordních 666 účastníků 57. ročníku silničního běhu Hronov-Náchod. I přes sychravé počasí vyběhli na trať dlouhou 8 850 metrů nadšenci rozdělení do šesti mužských a čtyř ženských kategorií. A letos se bylo opravdu na co dívat. Na akci, která se v letošním roce stala rovněž součástí nového projektu České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI, totiž padal jeden rekord za druhým včetně toho nejcennějšího – traťového.

Závod odstartoval v 10:30 hodin tradičně z náměstí v Hronově. „Ačkoliv jsme měli před závodem 740 přihlášek, reálně do závodu nastoupilo nakonec ´jen´ 666 závodníků. Ale i z toho jsem opravdu nadšený, protože se jedná o rekordní účast v našem závodě. Dnes byla navíc docela zima, takže je ten mírný pokles běžců i pochopitelný. Nic to ale nemění na tom, že to byl úžasný závod. Ulice lemovaly davy fanoušků, povzbuzovaly závodníky a u cíle na náměstí T. G. Masaryka v Náchodě pak byla určitě tisícovka lidí. To se vlastně nedá přesně popsat, to se musí vidět na vlastní oči,“ neskrýval nadšení a dojetí Jaroslav Rufer, hlavní organizátor závodu.

Oči všech zúčastněných nejvíce směřovaly na českou reprezentantku na lyžích Evu Vrabcovou-Nývltou, která do závodu vstupovala jako obhájkyně loňského prvenství mezi ženami. „Už před závodem jsem Evě říkal, že nejenže určitě vyhraje, ale musí letos hravě překonat i traťový rekord, protože už loni běžela těsně kolem něj. Jsem z téhle sportovkyně opravdu nadšený. A víte co? Ona to opravdu dokázala a vylepšila rekord mezi ženami o padesát vteřin! To je úžasné,“ pochvaloval si Jaroslav Rufer. Eva Vrabcová-Nývltová (Olymp Brno) v ženské kategorii zvítězila v čase 29:05 min. a překonala tak dosavadní rekordní čas Moniky Deverové (Slavia Praha) 29:55 min., který zaběhla již v roce 1995!

Na druhém místě skončila Táňa Metelková v čase 30:57, která již dvakrát tento závod v minulosti vyhrála, a na třetím místě skončila Keňanka Everlina Kosgeiová v čase 31:56 min.

_78B5986 kopie _78B6006 kopie _78B6014 kopie _78B6029 kopie _78B6034 kopie

Loňský obhájce mezi muži, Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě, letos na startu chyběl a první dvě místa opanovali keňští běžci. Na prvním místě se umístil John Tanui v čase 26:39 min., jako druhý doběhl Kwalia Launen (26:50 min.) a čest českých závodníků zachránil bronzový Robert Míč v čase 27:35 min. Kromě Keňanů se ve startovním poli hemžili i slovenští nebo polští běžci. Mužský traťový rekord nakonec zůstal nepřekonán a stále je tak v platnosti čas 25:07 Jana Pešavy (Liaz Jablonec nad Nisou) z roku 1993.

Kdo měl pocit, že mezi běžci zahlédl i známé tváře bikera a olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého a režiséra a herce Jakuba Koháka, nemýlil se. Oba patroni projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI se rovněž s nadšením pustili na trať, i když sprint to rozhodně nebyl. „S panem Kohákem jsem prohodil pár vět a říkal jsem mu, že kdyby místo chůze běžel, bylo by to přece jen o něco lepší. A on mi odvětil, že by to ale asi neuběhl,“ smál se Jaroslav Rufer a dodal, že oba patroni byli bezvadní, vtipní, užívali si to, podepisovali se a fotili s fanoušky.

Silniční běh Hronov-Náchod kromě ženského traťového rekordu a celkové rekordní účasti pokořil ještě další tři NEJ. Letos na start vyběhlo 191 žen, což je nejvíce v dosavadní historii závodu. Stejně tak mužů bylo letos nejvíce, a to 475. A tím posledním, pátým rekordem byl nejstarší účastník. „Ten poslední rekord je mi asi nejsympatičtější. Loni tento titul získal Jiří Soukup z Hradce Králové, kterému bylo 87 let, letos tedy 88. A on si s sebou dnes přivedl kamaráda Františka Tomáše z Otrokovic, kterému je už 89 let. Takže ho vlastně letos o titul nejstaršího účastníku připravil s rozdílem jediného roku,“ dodal se smíchem Jaroslav Rufer.

_78B6036 kopie _78B6068 kopie _78B6094 kopie _78B6106 kopie _78B6119 kopie

S cenami přitom organizátoři vůbec nešetřili. Absolutní vítěz závodu získal na jeden rok věčně putovní „Štít města Náchoda“. Tři nejlepší závodníci v jednotlivých kategoriích si odnesli věcné ceny. Soutěžící, kteří se umístili v první desítce, získali i finanční odměnu, pro vítěze bylo připraveno 5 000 korun. Zvláštní cena byla předána také nejstaršímu a nejmladšímu účastníkovi závodu, odměněni ale byli i ti, kteří v den závodu oslavili narozeniny nebo jmeniny. Třicet šťastně vylosovaných účastníků závodu pak obdrželo další hodnotné ceny. A Eva Vrabcová-Nývltová si za nový traťový rekord odnesla ještě prémii 1 000 korun.

„Tenhle závod připravuji už 25 let. A mám pocit, že to letos byl takový můj vrchol. Víte, mě už je skoro 70 let, a když vidíte tak velkou účast a že se k vám lidé rok co rok vrací, je to nádherný pocit. Znamená to totiž, že náš závod opravdu stojí za to a lidé z něj mají radost. A proto jsem nadšený i já. A všem 40 dalším organizátorům, kteří pomáhali a opravdu si letos mákli, patří můj obrovský dík,“ dodal závěrem spokojený Jaroslav Rufer, hlavní organizátor 57. ročníku silničního běhu Hronov-Náchod.

_78B6190 kopie _78B6198 kopie _78B6230 kopie _78B6239 kopie _78B6243 kopie