REPORTÁŽ: Na Bradech se sešlo přes pět set běžců

V neděli 6. prosince se to na kopci Brada u Jičína hemžilo běžci všeho věku. Uskutečnil se zde jubilejní, sedmdesátý ročník Mikulášského běhu na Bradech.  Tradiční závody v přírodě s náročným převýšením nabídly účastníkům tratě od 25 metrů pro ty nejmladší až po hlavní trať o délce 2 800 metrů.

Brada

„Vyšlo nám krásné počasí. Sešlo se přes pět set běžců a z toho bylo 259 dětí. Loni zde startovalo asi 210 dětí. Jsem rád, že zájem mladé generace o tuto akci neopadá, ale naopak roste. V nejmladší kategorii, ročníku narození 2014, nastoupilo devět dívek a čtrnáct kluků,“ řekl  Petr Šindelář, předseda atletického oddílu AC TJ Jičín, který je společně s obcí Brada-Rybníček a oddílem orientačního běhu Sportcentrum Jičín organizátorem této akce.

Mikulášský běh odstartoval v 10 hodin nejmladší kategorií. Všechny předžákovské kategorie startovaly hromadně a hned po doběhu byli oceňováni všichni účastníci. „Nejmladší závodníci dostali perníkového Mikuláše a vždy tři nejlepší i drobné věcné dárky. Pro starší děti jsme měli připraveny Mikuláše čokoládové,“ sdělil Petr Šindelář.

Závodníci narozeni od roku 2005 již startovali v intervalových závodech. Opět pro ně byly připraveny věcné ceny.  Po skončení akce pořadatelé uspořádali tombolu vydaných čipů o zajímavé sportovní potřeby.

Celé dopoledne mohli návštěvníci na Bradech potkat opravdového Mikuláše s čertem a andělem, který měl pro děti připravenu mikulášskou nadílku.

Mikulášský běh na Bradech patří vedle Velké Kunratické a závodu Běchovice – Praha mezi nejstarší nepřerušené běžecké akce mimo atletickou dráhu. Letošní jubilejní ročník navštívil starosta Jičína Jan Malý a starosta obce Brada-Rybníček Petr Svoboda. Po skončení závodů se v místním kostele uskutečnila krátká mše pro zakladatele běhu.

Výsledky jednotlivých kategorií najdete na: http://mikulasskybeh.wz.cz

 

Foto: Josef Hlaváček