REPORTÁŽ: Na břehu Svratky běželo 277 závodníků – nejlépe Daniel Orálek a Šárka Macháčková

Ideální počasí a krásná trať v údolí Svratky přilákaly v sobotu 22. srpna na start tří běžeckých závodů pod názvem Ve Víru běháme všichni 277 účastníků. Kouzlo akce spočívalo v tom, že se při ní sešla česká vytrvalecká elita, rekreační běžci, mládež i sotva dvouletí caparti.

Vír

Hlavní závod – 62. ročník Malého svrateckého maratonu  na 32 km – se tradičně uskutečnil za plného provozu na silnici vedoucí z Víru do Nedvědice, kde byla obrátka. S rychlou a rovinatou tratí, na níž běžce pozlobil jediný vyšší kopec v Ujčově, bojovalo 94 mužů a žen. Ačkoliv nedorazili obhájci loňského prvenství Jiří Homoláč a Tereza Ďurdiaková, konkurence se sešla opět velice kvalitní.

„Přiznám se, že jsme ani jsme tolik závodníků nečekali. V Radňovicích u Nového Města na Moravě se ve stejném termínu konala kvalifikace o účast na mistrovství světa v běhu do vrchu. Prémii pět tisíc, kterou jsme vypsali za překonání rekordního času Jiřího Homoláče 1:45:02 hodiny, jsme ušetřili na příští rok, ale i tak jsme s účastí i průběhem závodu velice spokojeni,“ pochvaloval si předseda Jiskry Vír Zdeněk Šudoma.

Mezi muži suverénně dominoval přední český ultramaratonec, pětačtyřicetiletý Daniel Orálek z Moravské Slávie Brno, který vyhrál ve stylu start – cíl s náskokem víc než šesti a půl minuty. Za ním běžela do poloviny dvojice Jan Fousek z MK Seitl Ostrava s Danielem Kupidlovským, jenž se však ve druhé polovině závodu propadl na sedmé místo. Třetí nakonec doběhl Tomáš Nováček ze Třebíče.

V kategorii žen zvítězila letošní mistryně republiky v maratonu Šárka Macháčková (X-Air Ostrava). Po startu sice krátce vedla pětinásobná vítězka Anna Krátká z Hvězdy SKP Pardubice,ale od 2. km už obsadila špici Macháčková, která tři dny předtím obsadila první místo na závodě Triexpert Asics Cup v Brně. „Ve Víru jsem běžela poprvé a moc se mi zde líbilo. Počasí, trať i atmosféra byly úžasné a pořadatelům i divákům mohu slíbit, že sem budu jezdit také v dalších letech,“ svěřila se tato běhající architektka.

Dopolední sportovní program však patřil dětem. Od Obecního úřadu ve Víru postupně odstartovalo 170 malých závodníků ve třinácti věkových kategoriích 37. ročníku Běhu Vírem mládeže. Tratě měřily od 75 metrů pro děti do dvou let až po 1 200 metrů určených čtrnáctiletým žákům a žákyním. Nejmladším účastníkem závodu byl Daniel Matuška, jenž v necelých dvou letech absolvoval trať za ruku společně s rodiči.

Po startu Malého svrateckého maratonu přišel na řadu také 49. ročník Běhu Vírem dorostu na 3 km pro běžce ve věku 15 až 18 let. Toho se zúčastnilo třináct závodníků.

„Velký ohlas měla speciální cena v podobě čokolády s krásným obalem, na němž jsou vytištěné názvy jednotlivých běhů i ilustrační fotografie z nich. V cíli je obdržel každý účastník a zájemci si je také mohli zakoupit. Po čtyřech stovkách kusů se jen zaprášilo,“ řekl Zdeněk Šudoma.

Vydařenou běžeckou sobotu ve Víru ukončila oblíbená Maratonská veselice.

Výsledky – Malý svratecký maraton, muži: 1. Orálek (MS Brno) 1:54:34 hod., 2. Fousek (MK Seitl Ostrava) 2:01:16, 3. Nováček (Atletic Třebíč) 2:05:07, 4. Škapa (MK Seitl Ostrava) 2:05,40, 5. Chramosta (Jaboja Team Děčín) 2:05:55, 6. Ryška (VSK Univerzita Brno) 2:07:35. Ženy: 1. Macháčková (Mizunoteam Brno) 2:13,29 hod., 2. Pešáková (AK Racers Tetčice) 2:21:57, 3. Krátká (Hvězda SKP Pardubice) 2:31:40.

Kompletní výsledky najdete na adrese: www.virvudolisvratky.cz

 

Vír-z trati 1 Vír-sprcha Vír-Orálek Vír-Macháčková Vír z trati 2 Vír