REPORTÁŽ: Na dvanáctém Muchovmanovi se pochlapili čtyřicátníci

Šnečí úprk, Euthanasia tým, Pouliční sběr, Rychlý vidle, Urvaná z kočky hlava Tři veteráni, Starý lázně, Bolavá kolena, Poďsemkamdeš, Sněženky bez machrů, Babybonus, Štěbetalky či Ženy v pokušení – to je namátkový výběr názvů přihlášených družstev na 12. ročníku závodu Muchovman, který pořádala TJ Seba Tanvald ve spolupráci s Českou asociací extrémních sportů. V okolí Černostudničního hřebenu ho absolvovalo celkem 94 trojic a 26 jednotlivců.

Muchovman

Štafetový závod odstartoval horolezec, který musel zdolat v Čertových skalách čtyři věžičky a následně ještě umělou stěnu. Střídal ho cyklista, jehož čekal třináctikilometrový okruh v jižních partiích Černostudničního hřebene a finiš patřil běžci, jenž musel opět na Černostudniční hřeben a pak zpět do centra extrémního závodu, který byl tradičně v areálu Hospody ve Vrších v Zásadě.

Konečně nám vyšlo počasí, v minulém ročníku byla zima a déšť, pochvaloval si pořadatel Vladimír Vyhnálek. „Organizace klapala, nebyly žádné problémy. Jsme sehraná parta, každý ví, co má dělat. Časový program vyšel, stihli jsme i fandit u televize hokejistům v boji o postup do finále mistrovství světa.

Absolutně nejrychlejšího času dosáhla překvapivě trojice čtyřicátníků AC Slovan Liberec Dušan Podroužek, František Landa, Petr Lejtkep, která byla v cíli o 12,5 vteřiny rychleji než vítězné trio v hlavní kategorii. Jejich štítek přibyde na podstavci našeho poháru, který jsme zavedli po vzoru Stanleyova poháru, řekl Vyhnálek.

Mezi startujícími byla řada známých sportovců – např. běžkyně na lyžích Zuzana Kocumová a Anna Sixtová, ale také syn legendárního horolezce Josefa Rakoncaje – Lukáš – a biatlonista Aleš Lejsek. Cyklistickou část štafety jel známý extrémní biker Jan Kopka, první Čech, který před lety absolvoval obávanou australskou Crocodile Trophy v prašné a vyprahlé buši  za padesátistupňového vedra.

Třináctikilometrová etapa Muchovmana se zdá být hračkou, ale není to až tak jednoduché, protože musím jet úplně jinak, než jsem zvyklý. Na kole šlapu třeba dvacet hodin, tady jen něco kolem půl hodiny musím tedy jet hodně frekvenčně. Závod se mně hodně líbí, jezdím na něj rád. Organizátoři odvádějí kvalitní práci, je znát, že ho dělají srdcem. Od původního, na první pohled bláznivého nápadu se z něho stal vyhledávaný a profesionálně zorganizovaný podnik se vším všudy. Je výborné, že se tady potkávají sportovci, kteří nikde jinde nemají šanci tedy horolezec, cyklista a běžec.

Zajímavostí závodu je tombola, do které je zařazen každý závodník. Hlavní cenou byl třídenní zájezd pro družstvo do Salcburku, mezi dalšími cenami byly např. lezecké potřeby či outdoorové oblečení.  Tečkou, na kterou se těší jak závodníci, tak pořadatelé, je tradiční after party v Hospodě na Vrších. Letošní ročník dopadl dobře. Jsem spokojen proto, že spokojeni byli všichni, uzavřel Vladimír Vyhnálek.

Vítězové jednotlivých kategorií   muži: Martin Mikuš, Miroslav Medek, Zbyšek Lhota (Severočeši) 1:11:09,9 hod.,  muži nad 30 let: Petr Hlaváč, Aleš Zárybnický, Ondřej Marek (Euthanasia tým) 1:13:27,1,  muži nad 40 let: Dušan Podroužek, František Landa, Petr Lejtkep (AC Slovan Liberec) 1:10:57,4,  muži 150 let: Jiří Trkal, Milan Žák, Jaroslav Hurych (Tři veteráni) 1:26:06,0, ženy: Zuzana Kocumová, Karolína Preislerová, Tereza Zuzánková (Cyklo-Ski Pelc Women) 1:21:32,0, družstva bez rozdílu věku a pohlaví: Dušan Podroužek, František Landa, Petr Lejtkep (AC Slovan Liberec) 1:10:57,4, jednotlivci: Petr Urbánek (HO Skol) 1:21:47, 1 a  Anna Sixtová (Turbo) 1:33:24,3.

Nejrychlejším horolezcem byl Martin Mikuš (Severočeši), který svůj úsek zdolal za 14:14,5 min., cyklistickou etapu projel nejrychleji Michal Benda (Cyklo-Benda I) 27:37,8 min. a  nejrychlejším běžcem byl Michal Bartůněk (Šnečí úprk) 27:45,5 min.

Kompletní  výsledková listina na www.muchovman.cz.