REPORTÁŽ: Na Dyji ve Znojmě se opět dělily tituly mistrů světa

Efektní ohňostroj nad hladinou řeky Dyje, který navázal na večerní gladiátorské sprinty, jež se odehrávají na osvětlené trati, byl tečkou za 8. ročníkem Festivalu dračích lodí ve Znojmě. Během třídenního festivalu, který pořádal oddíl Kanoistiky Znojmo, se ve stále populárnějších dvacetičlenných plavidlech objevilo 63 posádek.

Draci Znojmo

„Potvrdil se stoupající zájem o jízdu v dračích lodích. Letošní účast překonala dosavadní rekord, jehož jsme dosáhli v loňském roce, kdy se na Dyji objevilo 52 posádek. Zejména nás těší velký zájem a chuť společně pádlovat u mládežnických posádek,“ řekl Petr Štěrba, prezident festivalu.

Každá z posádek tradičně nastupuje v národních barvách existujícího státu, takže opět se bojovalo o medaile v neoficiálním mistrovství světa amatérských posádek. Tento titul získali v kategorii Fun klasik Argonauti z Řecka, v kategorii Fun sport Sport Draci z ISenvironmen ze Slovinska a v kategorii Ženy Dravé saně z Číny.

V hlavní kategorii o nejoriginálnější dres opět dominovali Maníci z Barbadosu, letos společně s výpravou z Egypta zvanou Zelení baroni. Skvělé provedení předvedly také Horalki z Vatikánu, posádka U96 ze Saúdské Arábie, Dravé saně z Číny, ale obdiv zaslouží i další posádky které si daly práci a čas s přípravou „národních dresů“. Primát nejlepší obec získal tým Jamajky z Chvalovic, nejlepší firmou se stala posádka společnosti Laufen CZ ze Znojma.

Pozornost poutal i dračí biatlon, při němž posádky na vyznačených místech střílejí na terč z paintballové zbraně.  Nejúspěšnější byly posádky Dravé saně z Číny a KaBrňáci z Irska.

Večerní gladiátorské sprinty na 50 metrů patřily v kategorii Sport týmu Vienna polis Dragons, v kategorii Fun Hastrmanům z Jedovnice a v kategorii firem posádce Newoga.

„Závody se mně moc líbily, opravdu jsme si je užily.Oceňuji, že nešlo jenom o sportovní výkony, ale o celou řadu zajímavých doprovodných soutěží nebo třeba o nápady při výrobě dresů či názvů posádek. Musím pochválit organizátory, náročný den zvládli na jedničku,“ pochvalovala si Lucie Šebelová, právnička ze Znojma, která byla členkou posádky Rabbits.

V mládežnických závodech Merlin´s Kinderwelt dračí lodě Znojmo 2015 dosáhly nejrychlejších časů tyto posádky – střední školy: Draci z Přímky (SOU a SOŠ SČMSD Znojmo), základní školy II. stupeň: Jihlavanka (ZŠ Bošice), mateřské školy a základní školy I. stupeň – desetičlenné posádky: Moraváci (ZŠ a MŠ Tasovice), mateřské školy a základní školy I. stupeň – dvacetičlenné posádky: Drákulové (ZŠ a MŠ Pražská Znojmo) a Ďáblíci (ZŠ Kravsko). Celkem se do soutěží dětí zapojilo 29 posádek.

„V letošním roce jsme trať posunuli na větší hloubku, takže nejobtížnější bylo až těch závěrečných třiadvacet metrů na mělčině. Myslím, že jsme udělali dobře, ohlasy na tuto změnu byly příznivé,“ uvedl Otto Rohovský z organizačního štábu, který však zároveň coby kapitán lodi Dračice Znojmo sestavoval posádku: „Oslovil jsem děvčata z oddílu a ty, které se nevešly do jiných posádek. Na rozdíl od loňského roku jsme na závody šli bez tréninku, ale zvládli jsme je dobře. Byl jsem spokojený.“

Ve Znojmě však nešlo pouze o zápolení na hladině Dyje. V areálu pod Sedlešovickým mostem si po celý den užili zábavy děti i dospělí. Za příjemným dnem udělala tečku pravidelná večerní party.

 

DraciZnojmo1 DraciZnojmo3 DraciZnojmo4 DraciZnojmo5 DraciZnojmo7