REPORTÁŽ: Na Karlíkově běhu koučoval Lukáš Bauer své děti na stupně vítězů

Dostatek čerstvě napadaného sněhu, ideální počasí s teplotou minus dva stupně Celsia a kvalitní rychlé stopy – lepší podmínky si účastníci 34. ročníku Karlíkova běhu na Božím Daru nemohli přát. Po oba víkendové dny 11. a 12. března zavítaly na běžecké tratě na Jahodové louce i na tzv. Dachsteinu téměř dvě stovky mladých lyžařů v kategoriích přípravek, žáků a dorostu. A speciální sobotní skicros na běžkách si nenechalo ujít 97 statečných nadšenců.

„Týden předtím jsme s dětmi startovali na mistrovství republiky v Jablonci nad Nisou a tam už moc sněhu nebylo, okruhy byly vydřené. Trochu jsme se báli, co nám provede počasí, ale v týdnu naopak krásně nasněžilo a všude bylo bílo. Letošní závody byly velice vydařené, účastníci i trenéři si pochvalovali jejich úroveň, tratě a zázemí. Dorazili k nám dokonce tři závodníci z Německa,“ zhodnotil dvoudenní akci Jan Novák, který je už 34 let jejím jediným organizátorem, rolbařem i dodavatelem či samotným výrobcem cen.

V prostoru zvaném Dachstein, kde se sníh drží až do pozdního jara, a také na Jahodové louce vyrostly dva okruhy o délce tři kilometry. V sobotu se na nich utkalo 115 mladých lyžařů klasickou technikou s hromadným startem na vzdálenostech od 500 metrů do šesti kilometrů. V neděli se představilo 78 běžců – nejmladší aktéři (ročníky 2007–2009) se vydaly na trať 1 a 1,5 km opět klasicky, starší věkové kategorie však už čekaly souboje na 6 km volnou technikou.

„Tentokrát bylo velkým zážitkem sledovat i diváky v okolí startu a cíle. Mezi návštěvníky totiž byli i vynikající čeští lyžaři Lukáš Bauer, Milan Šperl nebo Petr Novák, kteří radili a hlasitě fandili svým ratolestem. Jejich děti pokračují v rodinné tradici, protože všichni tito reprezentanti v mládí Karlíkův běh absolvovali. Sobotní atmosféru završil tradiční skikros na běžkách. Na trati plné boulí, odšlapů a zatáček byly často vidět krkolomné pády, ale všichni závodníci ho zvládli bez sebemenších následků,“ uvedl Jan Novák.

A potomci Lukáše Bauera se opravdu činili. Dcera Aneta vyhrála skikros dívek do deseti let a syn Matyáš skončil celkově druhý mezi chlapci do třinácti let.

Tři nejlepší v každé kategorii obdrželi poháry a další účastníci různé sladkosti. Karlíkův běh však byl také poslední, desátou akcí série mládežnických závodů. Děti, které v jejich průběhu nasbíraly 116 bodů dostaly speciální figurku Emílka, postavičku Emila Zátopka s přidělanými lyžemi a hůlkami.

Celkoví vítězové jednotlivých kategorií – 2009 a ml.: Lucie Mišeková Lucie (Sokol Senohraby), Lubor Kollár; 2007-2008: Aneta Bauerová, David Bauer; 2005-2006: Tereza Kolovratová, Tobiáš Košina; 2003-2004: Adéla Kolovratová (všichni Slovan K. Vary), Filip Štecher (Jasan Aš); 2002 a starší: Anna Votavová (SC Plzeň), Ronny Zehrmann (Johangeorgestadt).

Skikros – vítězové jednotlivých kategorií, 2009 a ml.: Žofie Kadlecová Žofie (LK Aš), Lubor Kollár (Slovan K. Vary); 2007-2008: Aneta Bauerová, David Bauer; 2005-2006: Tereza Kolovratová, Jáchym Kulhánek (všichni Slovan K. Vary); 2003-2004: Denisa Brunátová, Štěpán Zuna (oba SK Plzeň).