Devět minut a dvanáct vteřin – přesně tolik času potřebovala Lenka Štěrbová, aby ve Vltavě zvládla trať dlouhou 750 metrů. Mezi „profesionály“, kteří na Memoriálu Alfreda Nikodéma u Slovanského ostrova v Praze plavali nejdelší vzdálenost, stejně jako loni – a celkově už pošesté – zvítězila. Letošního, 73. ročníku největší a nejstarší akce otužilců v České republice se v tradičním termínu 26. prosince zúčastnilo 430 nadšenců (106 žen a 324 mužů) – a převážně většině z nich šlo především o společný prožitek, příjemné zpestření vánočních svátků nebo vítězství nad sebou samými.
Zvyšující se zájem o otužilecký sport potvrdil v tomto roce také rekordní počet účastníků – při Memoriálu Alfreda Nikodéma se jich do Vltavy ponořilo o dvaatřicet víc než v minulém roce. Voda měla tentokrát teplotu 5,6 stupně Celsia, zatímco ve vzduchu byla 4,7 stupně. Mimochodem – největší zimu otužilci zažili v roce 1946, kdy se jim kvůli pětadvacetistupňovému mrazu nepodařilo u Železničního mostu prosekat led a nemohli si zaplavat.
Účastníci z osmi zemí – Česka, Slovenska, Belgie, Ruska, Velké Británie, Kazachstánu, Polska a dokonce Hongkongu – si mohli vybrat mezi hlavním závodem na 750 metrů, což je Memoriál Františka Venclovského, a kondičními trasami na 300 (Memoriál Oldřicha Lišky) a 100 (Memoriál Štěpána Poláka) metrů. Z mostu Legií či Masarykova nábřeží sledovaly závod stovky diváků v čepicích, se šálami a v rukavicích.
Vítězství v hlavním závodu na 750 metrů obhájila česká dálková plavkyně Lenka Štěrbová, v šestnácti letech první česká ženská přemožitelka Kanálu La Manche. Zvláštní cenu za mimořádný výkon však pořadatelé předali rovněž hendikepované plavkyni Markétě Pechové.
„V dálkovém plavání dá více zabrat délka trati. Ze začátku je to ještě dobré, ale postupně je člověku s nastupující únavou větší a větší zima. Při Memoriálu Alfreda Nikodéma je vám však zima od začátku až do konce,“ popsala své pocity ve vltavské vodě Lenka Štěrbová.
Nejstarším účastníkem akce byla také letos devětaosmdesátiletá Božena Černá. Neodmyslitelným inventářem memoriálu je však i František Kosař, který se zúčastnil už podevětačtyřicáté, a společně s ním Ladislav Komárek, pro něhož to byl sedmačtyřicátý ročník. Naopak nejmladšími otužilci byli bratři Jakub a Josef Špačkovi, kterým je osm a deset let.