REPORTÁŽ: Na Orlický maraton zavítali olympionici Eva Hynčicová, Ondřej Moravec i Martin Fuksa

Ve dnech, kdy vládne teplé počasí, prší a fouká, je až zázrakem, když se povede zrealizovat závod v běžeckém lyžování. Organizátoři Orlického maratonu ale měli velkou motivaci, letošní ročník v sobotu a neděli 3. a 4. února měl být jubilejním, čtyřicátým. Proto napjali všechny síly, našli zbytky sněhu na hřebenech, vytvořili náhradní okruh – a díky jejich heroickému úsilí se tak běh mohl uskutečnit podle plánu. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Ani si nedovedete představit, jaký kámen nám spadl ze srdce. Bylo to skutečně za pět minut dvanáct, od pátku tady prší a dole v Deštném, kde běháme jindy, jsme úplně bez sněhu. Přesun na sedlo Šerlich byl náročný, není tu parkování, takže jsme neustále točili kyvadlově tři autobusy, abychom zajistili dopravu závodníků na místo, ale stálo to za to. Stačilo by přitom jen pár dalších dní a už bychom závodit nemohli,“ shrnul Miloš Zeman z pořádajícího sportovního oddílu SK Wikov Skuhrov nad Bělou.

Víkend naplněný sportem zahájily v sobotu od 10 hodin doprovodné závody dětí a mládeže, které probíhaly formou dovednostních soutěží. Po jejich vyhlášení vstoupili ve 12,30 hodin dospělí do běhu na 20 kilometrů volně, který si nenechali ujít ani bývalý biatlonista Ondřej Moravec a běžkyně na lyžích Petra Hynčicová. Z celkového vítězství se nakonec v čase 51:50 min radoval Petr Knop, kterého na stupně vítězů doprovodili Pavel Janeček a právě Ondřej Moravec. Mezi ženami v čase 58:58 vyhrála Petra Hynčicová následovaná Veronikou Novotnou a Kanaďankou Annou Sellers.

Petra tady u nás patří už mezi dobře známé tváře, jezdí sem pravidelně. Ondra Moravec tu byl poprvé a moc se mu zde líbilo. Kromě běhu, do něhož se osobně zapojil, si moc pochvaloval provedení a atmosféru dětských závodů, které jej zaujaly,“ prozradil Miloš Zeman. Sobotní program posléze ještě od 17 hodin zkompletovaly tříčlenné firemní štafety.

V neděli na sedle Šerlich v 10,30 vystartovali dospělí do samotného Orlického maratonu na 40 kilometrů klasicky. V 10,45 hodin je následovali ti, kdo si zvolili 20 kilometrů klasicky a v 11 hodin odstartoval závod na 10 kilometrů. V hlavním závodě na nejdelší distanci stupně vítězů obsadili opět Petr Knop následovaný Pavlem Janečkem, jen tentokrát v doprovodu Michala Sedláčka. Mezi ženami zvítězila Martina Setunská, druhá finišovala Jolana Benešová a třetí Vendula Ryšavá. Vítězstvím na 20 kilometrů klasicky pak zaujal rovněž mnohonásobný mistr světa i Evropy v rychlostní kanoistice Martin Fuksa, pro nějž jsou běžky součástí přípravy.

Musím moc ocenit všechny výkony, navzdory improvizovaným podmínkám se zapojilo 503 závodníků a s těmi se počasí vůbec nemazalo. Nahoře na hřebenech totiž foukal vítr silný až k 70 km/h a do toho se přidal déšť, tudíž pocitová teplota byla skutečně hodně nízko. Přesto až na pár drobných odřenin byl průběh bezproblémový a všichni si moc závod pochvalovali. Ti nejlepší si pak domů odvezli na památku medaile a věcné ceny v podobě sportovního vybavení,“ uvedl Miloš Zeman.

Kompletní výsledky na: ski-tour.cz