REPORTÁŽ: Na Pochod po stopách bojů z roku 1866 se vydalo přes tisíc turistů

Obec Starkoč na Náchodsku má za běžných okolností tři stovky obyvatel. V sobotu 17. června se ovšem hustota zalidnění razantně zvedla. Na 48. ročník Pochodu po stopách bojů z roku 1866 se sem totiž sjelo 1063 vyznavačů turistiky – ať už pěší, nebo cyklo – což znamenalo rekordní účast. Když pořadatelé posléze sečetli vzdálenost, kterou urazili všichni dohromady, dostali se až k úctyhodnému číslu 13193 kilometrů, což je pro zajímavost více než průměr planety Země. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

Pochod organizuji od začátku a moc mě těší, jak nám vzkvétá. Řada akcí se s časem vyčerpá a už třeba tak netáhnou, tím lepší pocit je, když se naopak stále daří navyšovat počty zájemců. Měli jsme svým způsobem i štěstí – jednak že je u nás v obci nádraží. Pochodníci tak jednoduše vystoupí z vlaku, zaregistrují se a vyrazí. A pak také na počasí. Ráno bylo krásně, a tak se lidé jen hrnuli. Později pak přišly několikery silné přeháňky, které turisty pěkně zmáčely, ale to už byli na trase. Všichni to nicméně brali sportovně,“ popsal Jaroslav Rufer za pořádající TJ Sokol Starkoč.

Turisté vyráželi do krajiny okolo Náchoda od 7 do 10,45 hodin, pro rodiny byla navíc k dispozici Pohádková cesta od 9 do 11,30 hodin. Ta byla pětikilometrovým okruhem okolo Starkoče, kdy děti při nejrůznějších soutěžních aktivitách zabavili například Křemílek a Vochomůrka, Červená Karkulka, vodník, čerti a další oblíbené postavičky.

Dospělí měli na výběr pěší trasy na 10, 15 a 25 kilometrů, trasu pro silniční kola na 37 kilometrů a trasy pro horská kola na 37 a 56 kilometrů. Podívali se tak třeba do krajiny slavné Babičky Boženy Němcové v okolí Ratibořic, k pomníkům Myslivec a Branka, do Náchoda k zámku i na hřbitov či ke hradním zříceninám Rýzmburk a Vízmburk.

Často si účastníci volili 25kilometrovou trasu a moc si ji pochvalovali. Ta jim přitom dala pořádně zabrat – z Pekla vedla na rozhlednu Dobrošov, kde na třech kilometrech nastoupali 300 výškových metrů, pak zase dolů do Náchoda, vzhůru na Kramolnu… Bylo to pěkně z kopce do kopce. Hlavně nás těší, že se v dnešní době, kdy jsou lidé pohodlní, povedlo rozpohybovat tolik zájemců. Bylo to znát i na našich dobrovolnících z kontrolních stanovišť – chodili zjišťovat, jakou máme účast, a když zjistili, že padl rekord, byli nadšení,“ uvedl Jaroslav Rufer.