REPORTÁŽ: Na řece Bečvě si to rozdali draci s posádkami středních i základních škol

Devátý ročník festivalu dračích lodí Hranice Dragons 2016, o jehož pořadatelství se postaral Klub vodních sportů (KVS) Hranice pod záštitou Českého svazu dračích lodí, měl na startu jedenadvacet posádek.

Draci

Na řece Bečvě celý den měřilo síly přes 400 žáků základních a středních škol. Bojovali o tzv. Školní pohár, jehož součástí bylo i neoficiální mistrovství ČR středních škol s právní výukou. Ve speciálních lodích o délce přes 12 metrů a váze 250 kg s typickou dračí hlavou na přídi čekala dvacetičlenné posádky s bubeníkem síť rozjížděk na dvousetmetrové trati ve čtyřech drahách. Putovní pohár za vítězství v celkovém pořadí získala posádka s názvem Mariňáci ze Střední policejní školy Holešov.

„Letos nám přálo počasí, od rána svítilo sluníčko a nefoukalo,“ pochvalovala si předsedkyně KVS Šárka Dohnalová. „Výkony jednotlivých posádek byly vynikající, u některých téměř na úrovni profesionálů. Jsem ráda, že se mládež dobře bavila – bylo jedno, jestli je někdo z Holešova nebo z Hranic. Když zrovna účastníci nezávodili, stihli si pinkat s balonem nebo házet frisbee – po celý den bylo všude živo. Člověka zahřeje, když vidí, jak mezi mladými funguje týmová spolupráce, soudržnost a opravdový sportovní duch – myslím, že to je pro jejich další život moc důležité. “

Desetičlennému organizačnímu týmu spolu s dalšími spolupracovníky se závody povedly. V plné permanenci byli bójkaři a další pořadatelé na kormidlech. O všechny účastníky bylo vzorně postaráno, nezapomnělo se ani na to, aby každá posádka měla dostatek místa na sezení a uložení věcí, k dispozici byl převlékací stan a dostatek kvalitního občerstvení.

„Organizovat taovké závody není opravdu nic jednoduchého a jsem proto ráda, že všechno klaplo. Při vyhlašování výsledků člověk vždycky na tu náročnou práci trošičku zapomene, ukápne i nějaká slzička. V dnešní době počítačů, mobilních telefonů a dalších technických vymožeností jsem ráda, že je o naše závody zájem, a my je proto budeme rádi organizovat každoročně,“ svěřila se Šárka Dohnalová.

Správnou atmosféru dokázal nabudit i moderátor, který po celý den  udržoval všechny ve správném závodním napětí mluveným slovem i správnými hity, o které si posádky pro svoje jízdy samy řekly.

Devátý ročník festivalu Hranice Dragons 2016 zakončil veřejný závod velkých i malých dračích lodí – absolvovaly ho přihlášení do kategorií FUN, FUN SPORT, ženy a firmy. Posádky 20+1 a 10+1 mnohdy s velmi neortodoxními názvy (např. Krvavé záda women, Dračí dech, Dračí lokomotiva, Ohnivý dech, Banánová jahoda, Dalmatins team, Nautilus mix) jezdily sprint na 200 metrů i dlouhou trať na 1 400 metrů. Na závěr se uskutečnila tradiční Dragon party.

Celkové pořadí středních škol+kategorie střední školy Holešov:  1. Mariňáci 54,84 s, 2. Dankovy děcka 55,04, 3. Beta (všechny Holešov), kategorie střední školy Hranic a okolí: 1. Dragympláci (Gymnázium Hranice) 55,80, 2. Sedmikrásky z Lipníka (SPŠ stavební Lipník nad Bečvou) 55,92, 3. Gymnázium Kojetín 59,76,  kategorie základní školy Hranic a okolí: 1. Struhlováci (ZŠ Struhlovsko) 59,36, 2. Drahotušští draci (ZŠ Drahotuše) 1:00,12 min., 3. Medojedi (ZŠ 1. máje Hranice) 1:00,20.

Při veřejných závodech zajely v jednotlivých kategoriích  nejrychlejší časy na 200 m dvacetičlenné posádky Vopraváři 54,04 s., Haná Dragons 56,44 a Henniges team 56,9; desetičlenné posádky Veteráni 50plus 59,68, Draci Bystrc 1:01,16 min. a Komety Hranice 1:04,96.

Na trati 1400 m byli v jednotlivých kategoriích nejrychlejší opět Vopraváři  6:55,93 min., dále pak Dračí dech 7:15,08 a Dalmatins team 7:46,36.

 

Draci1 Draci4 Draci5 Draci6 Draci7 Draci9