REPORTÁŽ: Na řece Dyji ve Znojmě nejrychleji létali „draci“ z Hongkongu

Jedenáctý ročník Festivalu dračích lodí ve Znojmě nabídl opět vynikající podívanou, spoustu zábavy, 1 500 aktérů s pádly v ruce a deset tisíc nadšených fanoušků. Tradičním vrcholem bylo neoficiální mistrovství světa amatérských posádek. Na startu byli například upíři z Rumunska, italští mafiáni, Asterix a Obelix, jeptišky z Vatikánu, ale své zastoupení měly i Pitcairnovy ostrovy v Tichém oceánu, které mají pouhých šestapadesát obyvatel a kam se kdysi vylodili legendární rebelové z lodi Bounty..

V areálu dračích a vodních sportů na Dyji pod Sedlešovickým mostem v blízkosti Louckého kláštera vřela hladina od středy 26. až do soboty 29. září. První dva dny byly vyhrazeny žákům mateřských, základních a středních škol. Ti nejmladší absolvovali dobrodružnou plavbu s plněním úkolů přímo z paluby dračí lodi. Zde si nejlépe vedli „páťáci“ ze znojemské ZŠ a MS Pražská.

Žáky základních a středních škol čekal závod na 200 m a vítězný tým získal právo reprezentovat okres Znojmo na mistrovství ČR školních týmů v roce 2019. Šampiony se stala posádka Tasanda 1, kterou tvořili školáci ze ZŠ a MŠ Tasovice před Tornádem ze ZŠ náměstí Republiky Znojmo. V kategorii středních škol triumfovali zástupci Gymnázia, Střední pedagogické školy a Obchodní akademie Znojmo.

V pátek 28. září si také návštěvníci z řad veřejnosti mohli zdarma vyzkoušet plavbu na dračí lodi. Zpestřením byl i exhibiční závod rychlostních kajakářů za účasti dvojnásobného olympijského medailisty z Londýna i Rio de Janeira a mistra světa na čtyřkajaku Jana Štěrby.

Hlavním dnem festivalu byla sobota 29. září, kdy se do Znojma symbolicky sjel „celý svět“ – tentokrát nejen v podání českých „draků“, ale i jejich kolegů z Maďarska, Rakouska a Slovenska. V rámci neoficiálního mistrovství světa posádky zastupují nejrůznější státy světa a za tím účelem si oblékají nejen příslušné kostýmy, ale také a zdobí svá plavidla odpovídajícími rekvizitami.

Zastoupení tak měly na tomto šampionátu například USA i Kanada, Pákistán, Barbados, Jamajka, Španělsko, Francie, Zimbabwe, Tatarstán či další kuriózní země. A nechyběl ani Hongkong, který je mekkou dračích lodí. Ten nakonec nezůstal své pověsti nic dlužen a jako nejrychlejší tým se stal celkovým vítězem atraktivní soutěže a na příští rok i mistrem světa. Druzí skončili rakouští policisté, kteří na rozdíl od ostatních států byli skuteční. Mimochodem – při vyhlašování výsledků předvedli zástupci obou severoamerických posádek „nefalšovanou bitku“.

Program festivalu završily vpodvečer oblíbené gladiátorské sprinty na osvětlené padesátimetrové trati.