REPORTÁŽ: Na trenažerech v Hodoníně potvrdili roli favoritů účastníci Světových her

Veslařský klub Hodonín uspořádal v neděli 14. ledna ve Sportovní hale v Lipové aleji druhý ročník závodů na veslařských trenažérech – ErgoShow 2018. V soutěži startovalo 490 účastníků a stala se také součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž mediálním partnerem je Deník.

Proti loňskému roku, kdy se představilo v akci 900 aktérů, byla letošní účast nižší, ale organizátoři pro to mají vysvětlení.

„Letos jsme podobný počet aktérů očekávali, protože na rozdíl o loňska, kdy byla akce mezinárodním mistrovstvím České republiky, šlo tentokrát ´jen´ o Český pohár. To se projevilo zejména u seniorských kategorií v důsledku absence reprezentantů, závodníků pražské Dukly a jiných pražských klubů, kteří se účastnili prvního kola Českého poháru v Praze,“ uvedl Filip Švrček, předseda pořádajícího Veslařského klubu Hodonín.

Na jih Moravy však dorazili i dva účastníci loňských Světových her – Václav Zitta i Pavlína Žižková. Oba potvrdili roli favoritů a vyhráli. Svá vítězství z I. kola dokázali obhájit Karolína Teimerová z Uherského Hradiště a dorostenec Jan Chlebovský z pražské Slavie, který k tomu přidal i o pět vteřin vylepšený osobní rekord.

V případě juniorských a dorosteneckých kategorií změřila síly kompletní moravská elita, která bude bojovat o přední příčky za měsíc na mistrovství republiky v Olomouci. Za zmínku stojí také výkon v kategorii pohybově handicapovanch závodníků, v níž Martin Tomka vytvořil časem 7:47,1 min. nový český rekord, ačkoliv se veslování věnuje teprve tři měsíce.

„Za zmínku určitě stojí i další kuriozita, kterou bylo vůbec poprvé v České republice – a pravděpodobně i ve světě – zapojených osmi trenažerů na kolejnicích za sebou, které tak simulovaly jízdu osmiveslice. V Hodoníně ji otestovali krásným exhibičním závodem děvčata z kategorie MASTERS, jenž tuto disciplínu skvěle ovládají na vodě. Po sportovní i pořadatelské stránce se Ergoshow 2018 velice vydařilo a proběhlo bez jediného zaváhání a ve stanoveném časovém plánu,“ pochvaloval si Filip Švrček.

Už v pátek 12. ledna se v Hodoníně konal Školní pohár základních škol. V něm zvítězila ZŠ Kupkova z Břeclavi, druhá byla ZŠ Vajanského ze slovenské Skalice a třetí ZŠ Rohatec. Střední školy vyhrála mezi děvčaty ISŠ Hodonín a u chlapců 1. ročník z Gymnázia Hodonín, mezi 2. ročníky SPUŠ Hodonín.

Výsledky – dorostenky: Kohoutová (Jiskra Třeboň) 7:42,1 min.; dorostenci: Chlebovský (Slavia Praha) 6:33,1; juniorky: Pospíšilová (Vajgar Jindřichův Hradec) 7:14,1; junioři: Čihoský (ČVK Praha) 6:17,3; ženy – lehké váhy: Teimerová (Moravia Uherské Hradiště) 7:30,3; muži – lehké váhy: Zapletal (ČVK Brno) 6:23,2; ženy: Žižková (VK Olomouc) 7:00,3; muži: 1. Zitta (Slavia Praha) 6:02,7 min., 2. Havlíček (LS Brno) 6:09,1, 3. Cirbus (VK Přerov) 6:14,4; ženy-masters: Michnová (VK Hodonín) 8:08,2; muži-masters: Urban (VK Olomouc) 8:05,8.