REPORTÁŽ: Na Velké kunratické traťový rekord odolal, veterán Vonášek ho chce získat v počtu startů

V posledních letech tradičních 3 600 účastníků přilákal letošní, 86. ročník Velké kunratické – z nich 2 700 zamířilo na obávanou trasu s legendárním strmým výstupem na Hrádek. Vítězem jednoho z nejstarších běžeckých závodů v České republice se stal Marek Chrascina z Třince s více než půlminutovým náskokem před Milošem Nykodýmem. Tři kilometry a k tomu sto metrů náročným kopcovitým terénem zvládl v čase 11:21 minuty, ale letitý rekord, který už v roce 1979 zaběhl Vlastimil Zwiefelhofer, i tentokrát odolal.

Velká kunratická však není pouze o vítězství, ale také o překonávání sebe sama i o skvělé atmosféře. Této akce se účastní celé rodiny včetně malých dětí, aktivní a rekreační vytrvalci, sportovci z jiných odvětví i běžečtí veteráni. Běhá se na šesti tratích o délkách 370 až 3 100 metrů a vyhlašuje se celkem sedmadvacet kategorií.

Všechny tratě a kategorie startovaly po dvojicích podle startovního čísla intervalovým způsobem po deseti vteřinách. Čipy pro měření času byly zabudovány přímo ve startovních číslech.

Jednou z aktérek v letošním roce, která nechyběl na startu, byla také olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. V cíli neskrývala únavu, ale výmluvy nehledala. „Nemám natrénováno, moc nemohu chodit běhat, takže jsem se spíše nechala ze společenských důvodů vytáhnout, protože ta akce má tradici a historii. Chodí sem spousta známých a kamarádů, takže to beru spíše jako strávenou neděli v partě lidí, které mám ráda,“ řekla Kateřina Neumannová.

Pro stříbrného medailistu ze snowboardového mistrovství světa juniorů Michala Novotného je dokonce tento závod takřka osudový. „Odmalička člověk musí běhat do kopce, z kopce, přes potoky. Děda to běhal celý život. Vynechal jen za války, a když měl tyfus. Strýc nevynechal nikdy. Takže já to mám naplánované,“ prohlásil Michal Novotný.

Jak moc oblíbená je již 85 let dlouhá tradice Velké kunratické můžeme vidět hlavně na startu veteránů. Legendou je bezesporu Josef Vonášek, kterému je už 82 let a který tento závod běžel už pošedesáté! „Když budu fit, tak rekord vyrovnám bez problému,“ řekl Josef Vonášek o možném překonání rekordu Karla Šerpána, jenž zvládl Velkou kunratickou jednašedesátkrát. „Já dělám víceboje a skáču do dálky trojskok. Teď už skáču málo, ale občas nějakou medaili z mistrovství světa nebo z Evropy veteránů získám. Letos jich bylo celkem osm. Letos se mi běželo hodně špatné, protože nejsem zcela zdráv. Nebyl jsem dobře připravený, už několik měsíců mě totiž bolí záda. Dříve se mnou běhala celá rodina, teď už je tady pouze můj syn,“ svěřil se Josef Vonášek.

Pořádné drama s minimálními rozdíly nabídl letos závod žen. Nejrychlejší byla nakonec Petra Kotlíková (TJ Slavoj Banes Pacov), která o pouhých šest desetin porazila stříbrnou Annu Šimkovou (ASK Slavia Praha).

Kompletní výsledky na www.velkakunraticka.cz/vysledky.