REPORTÁŽ: Na vlnách Vavřineckého potoka se plavilo více než 1500 vyznavačů vodní turistiky

O víkendu 15. a 16. října se do Středočeského kraje na rozhraní okresů Kolín a Kutná Hora sjeli zkušení vodáci. Konal se tam 41. ročník Vavřineckého potoka – Memoriálu Milana Marka s vloženým sobotním závodem Noah Kayaks neboli Memoriálem Vládi Vaňhy. Současně se řada lodí zapojila mimo startovní listinu v rámci volného splutí. To pokračovalo i druhý den, tentokrát pod názvem Sjezd podzimní Dakotou a Vlčím dolem.

„V sobotu jsme evidovali 250 závodníků a 800 vodáků na volné splutí, v neděli dalších 500, přičemž někteří využili příležitosti a svezli se po oba dny. Počasí s námi taky vcelku spolupracovalo. V sobotu sice lehce pršelo, ale bylo teplo, takže to nebylo nic, co může vodáka rozhodit. Neděle pak byla vyloženě za odměnu, to byl bez nadsázky letní den,“ pochvaloval si Václav Polák z pořádajícího Oddílu vodní turistiky Pečky.

Posádky absolvovaly šestnáctikilometrový úsek vedoucí od hráze rybníku Vavřinec, který po oba dny upouštěl vodu, aby jí v korytu bylo pro radovánky dostatek, do obce Toušice. V sobotu bylo možné svézt se od 7 do 15 hodin, mezitím se v 9,30 hodin vydali na vodu závodníci, kteří měli v brankách absolutní přednost. V neděli pak byla stavidla otevřená od 8 do 15 hodin.

Mezi kajakáři se z výhry radovali Pavel Srbecký a Jana Šimonová, kategorii singl kanoí opanoval Miloš Jenček a debly posádka Prause. Kromě cen v podobě triček s logem aktuálního ročníku Vavřineckého potoka, sady piv a sportovního vybavení se dočkali rovněž unikátní trofeje v podobě šoufku se zlatým štítkem.

„Ceny jsme předávali v rámci tradiční sobotní taneční zábavy v Horních Krutech, kterou hudbou oživila kapela Trampoty. Nejen tam, ale celkově panovala velmi příjemná atmosféra, vodáci si akci moc pochvalovali, a to je pro nás pochopitelně velká motivace do další práce. Mimoto nás těší, že se vše odehrálo bez problémů, byť samozřejmě jako vždy evidujeme nějaké ztráty a nálezy,“ uvedl Václav Polák.

Výsledky 41. ročníku Vavřineckého potoka – K1 muži: 1. Pavel Srbecký (ASS Brno e-Finance) 31:13 min, 2. Jiří Šťastný (Racek Brno) 32:29, 3. Vojtěch Hejtmánek (QaK Zásmuky) 35:01; K1 ženy: 1. Jana Šimonová (VK Slavia Hradec Králové) 38:28 min, 2. Bungová (Cnawr) 41:46, 3. Renata Sekaninová (Racek Brno) 43:58; C1: Miloš Jenček (VK Slavia Hradec Králové) 37:09 min, 2. Miroslav Svoboda (KK Slavia Praha) 37:34, 3. Petr Dittrich (VK Slavia Hradec Králové) 38:14; C2: 1. Prause (Cnawr) 59:11 min, 2. Stellen Wagner, Vivienne Wagner (Mountain & River Glauchau) 1:11:17 h, 3. Zdeněk Procházka, Jiří Zigal (Racek Brno) 1:14:28.