REPORTÁŽ: Na Závišický pedál padla mlha, nikdo v ní však nezabloudil

V Závišicích na Novojičínsku si dali v sobotu 20. května sraz milovníci cyklistiky. Místní sportovní oddíl TJ Závišice totiž pořádal čtrnáctý ročník populárního poloorientačního cyklovýletu Závišický pedál, který byl zařazen do projektu Tipsport Sportuj s námi. Přání organizátorů bylo jasné – vytáhnout lidi ven za zdravým pohybem a zábavou.

To se nám docela povedlo, na toulky se s námi vydalo 399 vyznavačů cyklistiky. Mohlo by to být i víc, ale s účastí hodně zamíchalo počasí. Ráno padla hustá mlha a protrhala se až někdy okolo druhé hodiny. Celkově bylo chladno. Přesto vše hodnotíme pozitivně – nikdo se nezranil ani neztratil, kontrolní stanoviště všichni našli bez obtíží a my už se moc těšíme na příští ročník, jenž bude jubilejní, patnáctý,“ popsal Zbyněk Lux za TJ Závišice.

Kdo se chtěl zapojit, tomu stačilo dorazit v sobotu od 9 do 13 hodin na zahrádku závišického Pohostinství U Kremlů, nahlásit zvolenou trasu, převzít kontrolní kartičku k označení a vydat se do terénu. Na výběr byly tratě s názvy reflektujícími okolní pamětihodnosti – snadné trasy Závišická na 15 kilometrů a Lapač na 23 kilometrů, středně obtížné rozhledna Bílov na 45 kilometrů, Horečky na 43 kilometrů, Poodří na 52 kilometrů s možností zkratek a Lešná na 49 kilometrů, náročná trasa Kelč na 74 kilometrů a středně obtížná horská trať Pindula na 53 kilometrů.

Účastníci si hodně volili kratší varianty, ale když jsme se nad tím zamysleli, tak je rozdíl, když vyráží někdo přímo od nás ze Závišic, nebo už cestou k nám ujede 20 kilometrů a totéž ho čeká zpět. Nejmladšími účastníky se staly tři dvouleté děti, co ještě jely s rodiči na nosiči a na opačné straně spektra je 79letý pan Jaromír, který absolvoval trasu Bílov. O zábavu po dojezdu se postarala místní kapela i nadšenci historických kol z Hrabové, kteří předvedli své umění. Losovali jsme také tombolu, kde hlavní cenu v podobě horského kola vyhrál jeden z chlapců. Kolo bylo sice určené pro dospělého, ale to mu vůbec nevadilo a snad hodinu na něm nadšeně jezdil v cíli,“ uvedl Zbyněk Lux.