REPORTÁŽ: Nadšení, elán a vůle porazily v Hrabyni všechny bariéry

P8290143Maximální nasazení, úžasné sportovní výkony a pevná vůle překonat sama sebe – to byly charakteristické znaky 13. ročníku Sportovních her pro tělesně postižené, které se uskutečnily v pátek 29. srpna v místním Centru sociálních služeb. Závodů ve třinácti různých disciplínách zařazených do projektu České unie sportu „ČUS Sportuj s námi“ se zúčastnil rekordní počet 172 startujících bez rozdílu věku z Moravskoslezského, Olomouckého, Jihomoravského a Plzeňského kraje.

„Letošní ročník se mimořádně vydařil. Vyšlo nám počasí, svítilo slunce a všechny závody měly hladký průběh. Nadšení, bojovnost a nezměrné úsilí jednotlivých účastníků nadchly nejen mne, ale také ostatní hosty, patrony a sponzory. Při krásném sportování padly všechny bariéry. Zájemců bylo navíc tolik, že pro dvacítku dětí už nezbyla startovní čísla,“ říká Vladimír Plaček, ředitel Centra sociálních služeb v Hrabyni, senátor a hlavní organizátor celé akce.

Účastníci Sportovních her pro tělesně postižené v Hrabyni měli opravdu nabitý program. Ve čtyřech kategoriích – vozíčkáři, kvadruplegici, chodící zdravotně postižení, děti – na ně čekalo třináct disciplín: jízda a slalom na mechanických i elektrických vozících, hody granátem, kriketovým míčkem, oštěpem či diskem, lukostřelba, ruské kuželky, střelba ze vzduchovky, minigolf, elektrické a foukací šipky.

P8290129 P8290164Hrabyně

„Za vítěze považuji všechny, kteří soutěžili, ale jedno jméno bych přece jen rád vyzvedl – Jiří Žákovský z Veselí na Moravě nasbíral medaile ve všech disciplínách, ve kterých startoval. Vybrané soutěže na vozíčcích a lukostřelbě si vyzkoušeli také naši hosté včetně zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí, poslanecké sněmovny, Moravskoslezského kraje nebo starostky Hrabyně. Sami tak poznali, s jak náročnými podmínkami se tělesně postižení musejí vyrovnávat,“ popisuje Vladimír Plaček.

Každý z účastníků obdržel zasvé vystoupení cenu. Odpolední část programu už patřila kulturním a společenským akcím mj. s vystoupením mažoretek, orientální tanečnicí, folklórními i moderními písněmi. Večer ukončil celou akci ohňostroj.

Pořadatelem 13. ročníku Sportovních her tělesně postižených byla kromě Centra sociálních služeb v Hrabyni také Česká unie sportu a Sportovní klub tělesně postižených Hrabyně.

DSCN1957 DSCN1968 DSCN2058