REPORTÁŽ: Navzdory sychravému počasí si běžci Hornickou desítku užili

V tradičním podzimním termínu přivítal Frýdek-Místek v sobotu 3. listopadu po třiatřicáté běžeckou Hornickou desítku a řadu doprovodných závodů pro dospělé, mládež i děti. Přestože Slezsko ovládla listopadová plískanice, milovníci běhu si přesto přišli na své. Cestu na start si jich našly i tentokrát tisíce.

„Mohu za všechny pořadatele říct, že dojmy jsou jen ty nejlepší. Neobjevil se žádný problém a přes obrovské počty účastníků vše klapalo, za což patří velký dík všem obětavým dobrovolníkům. Se skvělým ohlasem se setkaly novinky, které jsme pro účastníky připravili. U cíle a v zahradě Národního domu, kde probíhá prezence, byly umístěny dvě velkoplošné obrazovky. Na nich mohli všichni sledovat nejen důležité informace o závodě a fotografie z loňska, ale díky čtyřem kamerám zejména průběh jednotlivých závodů přímo na trati. Rovněž tribuna pro diváky, která byla umístěna těsně před cílem, se setkala s velice příznivým ohlasem,“ popsal atmosféru ředitel závodu Josef Nejezchleba z pořádajícího atletického oddílu TJ Slezan Frýdek-Místek.

Účastnický rekord z roku 2017 sice překonán nebyl, i tak letos na připravené tratě o různých distancích vyběhlo téměř 2 600 závodníků. Příjemnou atmosféru nejprve dopoledne navodily dětské závody, do nichž se zapojilo 931 malých běžců. Nesoutěžní Běh pro zdraví si vyzkoušelo 736, závod mílařů 158 a konečně samu Hornickou desítku 736 milovníků pohybu všech věkových kategorií. Ti nejlepší se mohli těšit na finanční odměny, ostatní měli šanci odnést si pěknou cenu díky tombole.

„Za zmínku rozhodně stojí skvělé výkony vítězů Tibora Sahajdy ze Slovenska, který pouze o šest vteřin nepokořil hranici 30 minut,i Anety Chlebíkové mezi ženami. Ta si výrazně vylepšila osobní rekord, hlavně však porazila favoritku a obhájkyni loňského vítězství Simonu Vrzalovou. Bouřlivého aplausu ve stoje se od zaplněného velkého sálu Národního domu při vyhlašování dočkal nejstarší účastník Květoslav Hána, jenž letos oslavil 81 let a deset kilometrů zvládl za 63 minut,“ upozornil na cenné výkony Josef Nejezchleba.

Výsledky 33. Hornické desítky – muži A: 1. Tibor Sahajda (BMSC) 30:06 min, 2. Tomáš Lichý (TJ TŽ Třinec) 30:38, 3. Jozef Urban (Obalservis Košice) 31:06, ženy A: 1. Aneta Chlebíková (TJ TŽ Třinec) 34:47 min, 2. Simona Vrzalová (SSK Vítkovice) 35:18, 3. Hana Homolková (TJ Nové Město nad Metují) 36:08,muži B: Daniel Filip (CK Continental Frenštát) 34:49 min, muži C: Tomáš Bláha (AK Kroměříž) 32:35 min, junioři: Martin Ručka (BK Olbramice) 35:07 min, juniorky: Kateřina Dubjáková (TJ Jiskra Zruč nad Sázavou) 42:40 min, závod mílařů – muži A: Vojtěch Zemánek (TJ Slezan Frýdek-Místek) 10:47 min, ženy A: Sylvie Štiglerová (SSK Vítkovice) 11:42 min.

Kompletní výsledky na: www.atletikafm.cz.