REPORTÁŽ: Navzdory vedru si kralovický cyklomaraton nenechalo ujít na pět stovek účastníků

Třináctý ročník Spoke MTB maratonu horských kol v Kralovicích se vydařil. Ani třicetistupňové vedro neodradilo početnou účast zájemců všech věkových i výkonnostních kategorií. Krásnými cyklistickými trasami v oblasti severního Plzeňska se tak v sobotu 27. srpna projelo 484 bikerů.

Spoke

Trasy pro dospělé měřily 22, 35 a 67 kilometrů. Zatímco na nejdelší z nich dominují registrovaní závodníci, největší zájem amatérských a výkonnostních jezdců bývá tradičně o tu prostřední. Také letos se akce stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž partnerem je společnost Plzeňská energetika a mediálním partnerem Deník.

„Jsme rádi, že celý závod proběhl bez sebemenších problémů a zejména bez vážnějších zranění – pokud nepočítáme odřené ucho a koleno po pádu dvou chlapců. Kromě startu a cíle jsme na trati připravili pro účastníky dalších sedm občerstvovacích stanic a musím přiznat, že tolik vody jsme ještě nikdy v minulosti nenaváželi,“ říká Jiří Tišer, jeden z organizátorů z Bike Clubu Kralovice.

Hlavní kategorie na 67 km odstartovala v pravé poledne a mezi muži nastoupily také dvě statečné ženy. Čelo závodu brzy ovládla trojice Lukáš Pitel, Martin Zeithammer a Milan Vopat. Tento trojlístek neroztrhal ani náročný výstup na Potvorskou horu, a tak o vítězi rozhodoval až úplný závěr, v němž měl nejvíce sil Lukáš Pitel z týmu Cannondale. Výborně si vedla také úspěšnější z dvojice žen – Hana Kadlecová z Metrostavu Praha.

„Je zvykem, že čelo každé trasy provází jeden z pořadatelů na motocyklu, ale tentokrát bylo tempo elitních bikerů tak vysoké, že jim kolega na motorce dokázal ujet jen s vypětím všech sil,“ dodává Jiří Tišer. V cíli čekaly na nejlepší v cíli symbolické prize money (1 500 – 100 – 500 korun), pohár, diplomy, medaile a potravinové koše.

Dopolední část patřila v okolí Sport kempu Kralovice dětským soutěžím, do kterých se zapojilo 64 malých cyklistů. Nejmenší děti vyrazily na trať na odrážedlech a nejmladším byly pouhé dva roky. Ty starší kroužily v areálu bývalého motokrosového závodiště na atraktivních tratích. V cíli dostaly za odměnu diplomy, medaile, koláče a cukrovinky. V následné tombole čekalo na účastníky více než šedesát zajímavých cen včetně horského kola.

Kompletní výsledky najdete na: www.spokemaraton.cz/vysledky

Autorem fotografií je Petr Tupý.

_DSC1652