REPORTÁŽ: Někdejší dělostřelecká bašta Strašice oslavila výročí konce války sportem

Státní svátek 8. května využili vedoucí tenisového a fotbalového oddílu TJ Spartak Strašice k uspořádání dvou souběžných turnajů ve svých sportovních odvětvích. Do dvou a půl tisícové obce na Rokycansku, kde kdysi sídlili dělostřelci, se sjeli mladí sportovci a pro změnu se střílelo z voleje a na kurtech probíhala palba tenisákem.

Jako první se do soubojů o nejlepší výsledek pustili mladí tenisté a tenistky, kteří vyrazili na antuku v 9 h. K zápasům nastoupili v počtu osmi chlapců a čtyř dívek, kdy hrál každý s každým v rámci oddělených kategorií. Prvenství v chlapcích i dívkách patřilo k velké radosti organizátorů i přihlížejících fanoušků domácím.

„Počasí jsme měli krásné, a tak se přišlo podívat kromě rodičů doprovázejících sportující děti také mnoho místních. Z vítězství se radovali dvanáctiletý Jiří Ungerman a jedenáctiletá Lucie Studničková, jak jméno napoví, je to moje dcera. Vtipné je, že si oproti loňskému turnaji jen prohodila umístění se svou sestrou – dvojčetem Veronikou,“ usmíval se vedoucí strašického tenisového oddílu Pavel Studnička.

Také obě výhry z fotbalového turnaje – z kategorie mladších i starších přípravek – putovaly do jednoho oddílu. S konkurencí osmi soupeřů ve starší a devíti v mladší kategorii si nejlépe poradili mladí fotbalisté z klubu SK Petřín Plzeň, kteří tak domů odvezli double. Nejlepšími střelci se stali David Votýpka mezi staršími a Antonín Jásek v mladších, oba shodně s 12 trefami. Z trofeje pro nejlepší gólmany se radovali Dan Mrkáček a Paul Matěj.

„Kluky zápolení na hřišti bavilo, a když zrovna nehráli, vyřádili se s odrazovou stěnou a na umělce. Času nazbyt ale měli jen velice málo, skoro pořád byli na hřišti. Celkem se zapojilo asi 230 kluků a holek, hrálo se v pěti s hokejovým střídáním. Hlavní je, že se vše obešlo bez hádek, a že si naši hosté velice pochvalovali atmosféru,“ popsal turnaj vedoucí strašických fotbalistů Václav Vildmon.

Oba organizátoři se shodují, že by rádi v pořadatelství pokračovali i do budoucna. „Když se dnes podaří děti vytáhnout od počítačů, je to paráda. Sváteční den si moc užili a ti, kdo je doprovázeli, byli tak nadšení, že nám dokonce chtěli přispět na občerstvení, které jsme měli nachystané pro děti zdarma,“ vyprávěl Václav Vildmon.

„Pro děti jsme měli nachystané zásoby tekutin, abychom dodržovali v teplém počasí pitný režim, připravili jsme pro ně dostatek ovoce a k tomu maminky našich sportovců napekly koláče a usmažily řízky, takže bylo rozhodně z čeho vybírat,“ doplnil ho kolega Pavel Studnička.