REPORTÁŽ: Netradiční Špindl nabídl unikátní sportovní aktivity

Druhý ročník minifestivalu tradičních i netradičních sportů a volnočasových aktivit Netradiční Špindl přilákal v neděli 5. července do „hlavního města“ Krkonoš téměř 500 zájemců, což byl obdobný počet jako při loňské premiéře.

Špindl

V parku u Labužníka si účastníci vyzkoušeli více než třicet volnočasových aktivit, z nichž mnohé byly velice netradiční – například jízda na longboardu, freeboardu, chůzi po slacline nebo vietnamský badminton. Hrály se společenské hry, v permanenci byly výtvarná i relaxační zóna s houpacími sítěmi, fatbagy a dětskými stany.

„Největší zájem byl o YO-YO workshop, dospělí byli nadšení z terénních bruslí a děti zase z bublinkové show. Líbila se jim i nová kreativní dílnička, která proti loňsku nabízela více tvořivých aktivit a jsem ráda, že ji naši nejmenší využívali v hojné míře,“ svěřila se organizátorka nevšední akce Jana Hermanová, která stála u zrodu nejen této akce, ale i založení nového snowboardového oddílu SK Loquitas, jenž se během své krátké činnosti stal ve Špindlerově Mlýně hybatelem náplně volného času zejména dětí.

„Lidé byli také  víc sportovněji naladěni, letos si vyzkoušeli sporty a disciplíny, kterých si loni ani nevšimli. Hodně se hrál pétanque, kroket a Kanjam. Potěšilo mě, že zde panovala mnohem přátelštější atmosféra a jako organizátorku i skutečnost, že na rozdíl od loňského ročníku se rodiny s dětmi zdržely delší čas. Zatímco loni si jen něco narychlo vyzkoušely a šly pryč, letos se na stanovištích zdržovaly daleko delší dobu, třeba i dvě hodiny,“ pochvalovala si Jana Hermanová.

Ke zdaru akce přispělo i pěkné slunečné počasí. Účastníci ocenili kreativitu pořadatelů, kteří nachystali minibazénky s vodou a stříkací pistole, takže se zájemci mohli osvěžit.

„Tohle byl opravdu supernápad,“ pochvaloval si Míla Pražák, který přišel na akci se svým pětiletým synem. „Za takovou akci zaslouží všichni velké poděkování. Špindl je v poslední době  hodně komerčně zaměřen, tohle však mělo opravdového ducha sportu, za který nikdo nemusel nic platit. Organizace náročného odpoledne klapala, vyšlo počasí, všichni jsme byli spokojeni. Kde zažijete takové chvilky, ve kterých se na jednom stanovišti nebo u jednoho sportu či aktivity sejde pětiletý kluk a třeba sedmdesátiletý senior?“

Jan Bárta přijel do Špindlerova Mlýna až z Tábora, kde  založil a vede oddíl dětí se zaměřením na všeobecnou sportovní přípravu. „Netradiční Špindl se mi líbil, akce se konala na dobrém a atraktivním místě v centru, vyšlo počasí. Pořadatelé zvolili velice zajímavá a atraktivní stanoviště, takže se na nich mohli ´vyblbnout´ v tom dobrém slova smyslu opravdu všichni. Klapala i organizace. Přiznávám, že jsem tady byl i tak trochu na špionáži – rád bych totiž podobnou akci zorganizoval i u nás.“

Vyznavači horských kol využili i možnosti nechat si změřit čas na speciální MTB trati, kterou pomohl zorganizovat Bike Park Labská, jenž byl i spolupořadatelem koncertu  kapel Víkendový guru, Braindead a Wooden ship v prostoru dojezdu na sjezdovce, takže závěrečná tečka měla úžasnou atmosféru.