REPORTÁŽ: Netradiční „suchý“ biatlon v Klech na Mělnicku se povedl

Konec roku si zájemci o neobvyklé sportování zpestřili 3. ročníkem Kelského biatlonu, který je v této obci na Mělnicku určen jednotlivcům i týmům. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž partnerem byla společnost EP Sourcing.

biatlon4

„Akce se zúčastnilo 217 závodníků. Přesto, že jich ještě den před startem bylo přihlášených 245 a pro nemoc se skoro 30 účastníků odhlásilo, na kvalitě soutěžení to neubralo,“ informoval Petr Rynda, předseda pořádající TJ Kly, která měla při přípravě a organizaci závodu podporu Obecního úřadu Kly, myslivců Kly-Tuhaň, Sboru místních hasičů, ZŠ a řady místních občanů.

Soutěžilo se v šesti kategoriích – děti a mládež do 17 let, ženy, muži do 55 a nad 55 let, skupiny a rodiny. Rodinné týmy mohly být složeny maximálně ze dvou dospělých a tří dětí. Dospělí absolvovali trasu dlouhou 7,8 kilometru, děti a rodiny 4,3 kilometru. Nečekala je obvyklá sněhová trasa na běžkách – závodilo se na asfaltových a polních cestách s hůlkami v rukách.

Vedle dvou střeleckých položek ze vzduchovky vleže a vestoje (vždy pět ran) museli závodníci prokázat svoje znalosti ve vědomostním testu a fyzičku při dělání 30 dřepů. Dospělí  získali bonusové sekundy na 5. a 6. stanovišti za vypití svařáku, grogu resp. vína či piva, děti za konzumaci čaje, vody resp. džusu nebo limonády. Muži si mohli na startu odečíst deset sekund za každé kilo nad limit tělesné hmotnosti 80 kg, za každé kilo pod tuto hranici se naopak deset sekund připočítávalo. Počítalo se i v mládežnických kategoriích do 17 let – dvanáctiletým zůstal dosažený čas, za každý rok pod tuto hranici se odečetla minuta, za každý rok nad n se naopak minuta přičetla.

Nejmladšímu závodníkovi na startu byly pouhé dva měsíce a nejstaršímu 82 let. Nejlehčí aktér vážil 66 a nejtěžší 125 kilogramů. Celkové vítězství získal Robert Klust z Mělníka, jenž se zároveň stal majitelem žlutého trička, který pořadatelé udělili za nejvyšší počet získaných bodů v dosavadních ročnících biatlonu (1. místo – 50 bodů, 2. místo – 49, 3. místo – 48,… 49. místo – 2 body, 50. místo – 1 bod.).

„Vyšlo nám počasí. Sice nebylo slunečno, ale nefoukal vítr. Bylo pod nulou, což nám velice hrálo do karet, protože převážná část tratě vedla po místních polních cestách a ještě před pár dny bylo všude bahno. Na organizaci se podílelo přes šedesát dobrovolníků, kteří odvedli dobrou práci, nebyl podán žádný protest nebo jakákoliv stížnost. Vše proběhlo hladce a všichni účastníci nešetřili chválou a přislíbili účast v dalším ročníku. Spoustu svých poznatků tradičně zapsali do kroniky Kelského biatlonu,“ komentoval průběh Petr Rynda.

Podrobná výsledková listina na www.kelskybiatlon.cz

biatlon2 biatlon3 biatlon5 biatlon6 biatlon7 biatlon8 biatlon9