REPORTÁŽ: Nic pro cukrové panenky, Velká cena Kolšova MTB se jela na blátě

Sedmisethlavý Kolšov na Šumpersku přilákal v sobotu 22. června vyznavače jízdy na horském kole. Uskutečnil se zde totiž jubilejní, desátý ročník Velké ceny Kolšova XC MTB. Akce byla součástí seriálu závodů Šumperský pohár horských kol a projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Ráno jsme byli poměrně nervózní, protože nám ještě v osm pršelo, což mohlo také odradit některé váhající. Na samotné závody se ale vyčasilo. I tak se jelo na mokré trati, protože jsme tady u nás měli večer předtím bouřku a spadlo dost vody. Nebylo to nic pro cukrové panenky, ale takový náš sport je a spousta jezdců má bláto ráda. Tady si občas na louce někdo ustlal, ale všechno dobře dopadlo a nikomu se nic nestalo,“ shrnul podmínky předseda pořádajícího Sportovního klubu Kolšov Alois Dražný.

Dopolední program obstaraly dětské závody, kdy se přímo v cílové rovince za ZŠ a MŠ Kolšov a restaurací U sv. Anny nejprve představily nejmenší děti do čtyř let. To starší kategorie už se dostaly i na louku a čekaly je některé jednodušší překážky jako rigoly. Ve 12 hodin vystartovali starší žáci a kadeti, kteří už měli za úkol objet dva, respektive tři okruhy na hlavní trati s délkou pět kilometrů a převýšením 135 metrů vedoucí přes kopec Markovice. Konečně ve 13 hodin vyrazily zbývající kategorie od juniorů po veterány.

V celkovém pořadí mužů si náskok od prvního kola budoval Dominik Kunert z týmu Cyklo Tomek, který nakonec dokončil svých pět předepsaných kol v čase 1:09:28,85 h. S odstupem přes tři minuty jej následoval týmový kolega Patrik Němec a třetí místo obsadil Jan Mlčák z Cyklosportu Hranice v čase 1:13:49,74 h. V ženské kategorii pak Šarlota Stanová z HeadPro Teamu porazila s výsledným časem 1:22:10,49 h o více než osm minut druhou Štěpánku Linhartovou jedoucí za Moolbike.

Účast jsme očekávali silnější, nakonec se sešlo 35 dospělých a 40 dětí, ale i tak za sebou máme vydařený ročník. Škoda jen, že nedorazilo více místních dětí, ale takový už bohužel je trend poslední doby. Závodníkům se u nás nicméně líbilo a to nás samozřejmě těší. Nejlepší tři jsme odměňovali medailemi, diplomy a balíčky s různými dobrotami, děti se zase dočkaly oblíbených sladkostí,“ uvedl Alois Dražný.