REPORTÁŽ: Novoroční cestu na Karlštejn zdolalo 170 účastníků

Beroun-KarlštejnVe čtvrtek 1. ledna oslavilo 170 účastníků první den nového roku na trase mezi Berounem a Karlštejnem. Uskutečnil se zde totiž již 37. ročník oblíbeného Novoročního turistického pochodu Stezkou Vojty Náprstka. Tuto akci již tradičně připravil Turistický oddíl při TJ Lokomotiva Berouna.

„Loni se pochodu zúčastnilo 160 chodců, letos jich bylo o deset víc, takže se můžeme pochlubit rekordní účastí, což nás moc těší. Tím spíš, že ještě ráno nám počasí moc nepřálo, byla zima, trochu pršelo. Hodně lidí to mohlo odradit, spousta je také nyní nemocných. Ale ti, co přišli, nelitovali. Kolem poledne se totiž počasí umoudřilo a rozjasnilo se. Delší patnáctikilometrová trasa vedla přes vodopády, krajina byla zasněžená, s tekoucí vodou, krápníky. Byla to opravdu krása,“ pochvalovala si Pavla Muchlová, hlavní organizátorka pochodu.

Mezi účastníky se objevovaly většinou celé rodiny i s dětmi, nebo skupinky přátel. Výjimkou však nebyli ani psí mazlíčci, na Karlštejn jich vyrazilo se svými páníčky hned osm. Nezaháleli však ani starší ročníky, i když pro ně trasa mohla být vzhledem k venkovním podmínkám náročnější. O oblibě tohoto novoročního pochodu totiž svědčí i skutečnost, že se mnoho účastníků na tuto akci vrací. „Zejména starší lidé mají naši akci opravdu rádi. Často jsou totiž sami, takže vyrazí na tento výlet, kde se cestou s někým dají do řeči a pochod si užijí o to víc. Tyto hromadné pochody opravdu fungují. Neúčastní se však jen místní obyvatelé, letos přijeli třeba chodci až z Krkonoš nebo Moravy,“ řekla Pavla Muchlová.

NPSVN- 2 NPSVN- 3 NPSVN- 5 NPSVN- 6 NPSVN- 7

Mezi opravdové veterány, kteří se Stezky Vojty Náprstka pravidelně účastní, je téměř sedmdesátiletý Josef Hütte z Berouna. Ještě dlouho předtím, než se k registraci dostaví ostatní účastníci, už netrpělivě vyhlíží organizátory, kteří mu automaticky již několik let schovávají startovní číslo 1. Nejstarší účastnicí pochodu je však pětaosmdesátiletá Jindřiška Nová, členka pořádajícího Turistického oddílu při TJ Lokomotiva Berouna.

Spokojení a usměvaví účastníci při této akci nezapomněli ani na dobročinnost, která je nedílnou součástí Novoročního pochodu Stezkou Vojty Náprstka. Akce je totiž zařazena do celostátní turistického seriálu Novoroční čtyřlístek, jehož součástí je i dobročinná sbírka. Stačí si zakoupit malý čtyřlístek a výtěžek z jejich prodeje pak poputuje na budování turistických tras pro vozíčkáře. „Ačkoliv schránku můžeme oficiálně otevřít nejdříve v pondělí 5. ledna, přibližný výtěžek už můžeme odvodit. Prodali jsme totiž všech 160 čtyřlístků, které jsme měli k dispozici. A všichni nezaplatí jen těch dvacet korun za kus, ale mnohdy do sbírky přihodí i něco navíc. Takže přes tři tisíce korun se určitě podařilo vybrat,“ prozdradila Pavla Muchlová.

NPSVN- 8 NPSVN- 9 NPSVN- 11 NPSVN- 14 NPSVN- 15

Letošní ročník pochodu se navíc stal součástí oslav 750. výročí založení města Berouna, které připadá právě na rok 2015. „Moc mne potěšilo, jak letošní ročník pochodu dopadl. Vše fungovalo skvěle. A přestože cesta klouzala a šlo se pomaleji, než v předešlých letech, atmosféra byla parádní. A jsem moc ráda, že lidé ani v první den nového roku nezapomínají udělat něco zdravého pro sebe a ještě formou sbírky pomoci ostatním. To mi dělá obrovskou radost. Proto doufejme, že i v tomto případě bude platit, že jak na nový rok, tak po celý rok,“ věří Pavla Muchlová, hlavní organizátorka Novoročního pochodu Stezkou Vojty Náprstka.

NPSVN- 29 NPSVN- 23 NPSVN- 20 NPSVN- 19 NPSVN- 16