REPORTÁŽ: Novoroční stopy už počtyřicáté zkrášlily Ještěd

Novoročního výstup na JeštědKdepak spánek po bujaré noci nebo sladké nicnedělání! V Liberci se naopak rozhodlo 1 430 pochodníků strávit první den Nového roku aktivním pohybem na čerstvém vzduchu. Klub českých turistů – TJ Lokomotiva Liberec pro ně připravil jubilejní, 40. ročník oblíbeného Novoročního výstupu na Ještěd.

Už od půl deváté ráno směřovaly k vrcholu Ještědu (1 012 metrů nad mořem) od informačního centra na konečné tramvaje v Horním Hanychově desítky účastníků. Vyrazily tam rodiny s dětmi, aktivní turisté, sportovci, ale třeba i členové kardioklubu či vysloužilých vojenských veteránů. Na čtyřkilometrové trase vedoucí po modré turistické značce je čekalo převýšení pět set metrů.

„Na Ještěd se 1. ledna šlape už čtyři desetiletí za každého počasí, ale tentokrát jsme měli z účasti přece jen trochu obavy kvůli předpovědím meteorologů, kteří slibovali mrznoucí déšť. Nakonec nám však přálo, protože omrzlice se vytvořila jen ve spodní části cesty. Naopak těsně pod Ještědem se vytvořila z mraků vrstva, která sice nenabízela pohled do údolí, ale nádherně z ní vystupovaly Jizerské hory a Krkonoše. Myslím, že také kvůli tomuto pohledu si pochod užili všichni účastníci,“ pochvaluje si Bořivoj Pohl, předseda pořádajícího Klubu českých turistů – TJ Lokomotivy Liberec.

 

Novoroční stopy Novoroční stopy Novoroční stopy Novoroční stopy Novoroční stopy

Mimochodem – za čtyřicet let absolvovalo Novoroční výstup na Ještěd už více než 37 000 turistů. Tím jubilejním se stal v tomto roce Daniel Erhart z Prahy. Pohled do kroniky také napoví, že při premiérovém výšlapu panovala ve městě teplota minus dvacet a na Ještědu dokonce minus šestadvacet stupňů Celsia! Vrchol tehdy zdolalo 93 zájemců, většinou členů pořádajícího oddílu. Rekordní účast zaznamenali organizátoři v roce 2001, kdy se výstupu zúčastnilo 1 512 pochodníků.

Novoroční stopy Novoroční stopy Novoroční stopy Novoroční stopy Novoroční stopy

Úspěšní dobyvatelé letos na vrcholku obdrželi tradiční pamětní list a originální novoroční razítko. Novinkou, kterou přijali s nadšením především majitelé psů, však bylo udělení čestného diplomu určeného jejich čtyřnohým kamarádům i možnost zakoupit si speciální psí známku.

Novoroční stopy Novoroční stopy Novoroční stopyNovoroční stopyNovoroční stopy

„Každý rok se snažíme přijít s nějakým novým nápadem. Tentokrát se týkal právě psích diplomů. Jenže poněkud jsme podcenili obrovský zájem, který tato informace vyvolá. Pejsků totiž vyšplhalo na Ještěd tolik, že nám tam diplomy brzy došly. Od jejich páníčků jsme si však opsali adresy a ocenění všem pošleme dodatečně poštou,“ slibuje Bořivoj Pohl, který neskrývá spokojenost s průběhem letošního výstupu. „Říká se, jak na Nový rok, tak po celý rok. Akce se nám vydařila a lidé odcházeli domů s pocitem, že vykonali něco pro sebe i své zdraví. Myslím, že právě tohle je nejdůležitější.“

Novoroční stopy Novoroční stopy

Nejmladší účastník: Sára Vyskočilová, Liberec (4 měsíce, 1 týden)

Nejstarší účastníci: muž – Jaroslav Dejda, Liberec (*1930), žena – Dana Dejdová, Liberec (*1934)

Jubilejní, 40. účastník: Hana Jarošová, Liberec

Jubilejní, 37 000. účastník: Daniel Erhart, Praha