REPORTÁŽ: Novoveský přespolák přitáhl davy sportovců i fanoušků

Když do Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku dorazí duben, znamená to, že nastal čas na Novoveský přespolák. Nejinak tomu bylo v sobotu 6. dubna, kdy se zde uskutečnil již 47. ročník unikátního závodu, který tentokrát nově propojil tradiční disciplíny v podobě běhu, pádlování a šplhu s novinkou v podobě vrhu koulí. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Zájem byl velký, a to i o nově vložený vrh koulí, kde jsme účast podmínili dosažením patnácti let věku. Celkem se zapojilo 175 sportovců – 123 pádlujících, 133 běhajících, 83 šplhajících a 28 vrhajících. Všechny čtyři disciplíny absolvovala třeba Klára Studničková, loňská juniorská bronzová medailistka z mistrovství Evropy. Dorazili i další významní hosté – medaile předávali mistři Evropy kanoisté Jiří Zalubil a Ondřej Prchlík a na vrh koulí osobně dohlídla atletická legenda Helena Fibingerová. Jelikož se každému věnovala a radila s technikou, rázem se disciplína stala středem pozornosti,“ popsal Vít Pjajčík z pořádajícího sportovního oddílu Kanoistika Ostrožská Nová Ves atmosféru.

Na břehu jezera Čtverec, kde bylo startovní centrum, se sportovci setkávali už od ranních hodin, přičemž dopoledne patřilo od 9,45 hodin klání na vodě. V kanoistice triumfovali v ženách i mužích domácí, to když nejrychleji zajeli David Janík a Klára Studničková. Mezi kajakáři se radovali Martin Mrva a Anna Honců, oba shodně z LS Brno.

Před tradičním přespolním během obstaraly mezihru od 13 hodin soutěže ve šplhu, s níž si nejlépe poradili Cyril Slezák z LS Brno a Eliška Hartmannová z KVS Žamberk, a premiérově rovněž ve vrhu koulí, kde pořadí vévodili dragon Jan Kaláč a jeho přítelkyně, sluchově handicapovaná kajakářka Kateřina Pjajčíková. Odpolední běh, jenž odstartoval v 15 hodin, si potom podmanili všestranný David Janík z Ostrožské Nové Vsi a Šárka Somrová z Kladna.

Ačkoliv těsně nebyl překonán účastnický rekord, Novoveský přespolák se skvěle vydařil. Moderátor jedné z přítomných televizních stanic dokonce spekuloval, že bychom za rok přidali i pétanque, tak kdo ví… Ještě by pak třeba zdejší gymnastky mohly předvést exhibici. K úspěchu jistě přispělo i počasí, které bylo luxusní. Hladina jezera byla jako zrcadlo, což nenastalo, ani nepamatuji, k tomu teplo, tak došla i spousta diváků. Atmosféru si aktéři závodů moc pochvalovali a nás těší, že náš zkušený pořadatelský tým sklidil slova uznání a díků a hlavně že si dle vlastních slov všichni akci moc užili,“ uvedl Vít Pjajčík.