REPORTÁŽ: O litultovickou vánočku se letos běželo už po čtyřicáté

V tradičním termínu na Štěpána se v Litultovicích na Opavsku uskutečnil Běh o litultovickou vánočku. Milovníci pohybu si to mezi sebou o vánoční dobrotu rozdali celkem v osmi kategoriích. Každý, kdo se do závodu zapojil, se tentokrát dočkal odměny v podobě pamětní medaile, neboť letošní ročník byl jubilejní, čtyřicátý.

Bohužel jsme se i my svezli s proudem chřipkové epidemie a zaznamenali jsme tedy tak jako jiní organizátoři sportovních akcí touto dobou na poslední chvíli řadu odhlášek pro nemoc. Přesto se na start postavilo dohromady 115 atletů. Odměnou jim bylo příznivé počasí – občas sice zafoukal vítr, ale máme prosinec, tak je třeba s tím počítat,“ uvedl Tomáš Leifert z pořádajícího sportovního oddílu TJ Sokol Litultovice.

V pondělí 26. prosince se scházeli od rána běžci u budovy B zámku Litultovice, hromadný start byl na programu v 10 hodin. Sportovní nadšence čekal okruh měřící 3500 metrů, který mohli absolvovat jednou, pro což se rozhodla většina. Našlo se ale i 29 statečných mužů, kteří si zvolili trasu měřící 10 500 metrů, a okruh tak absolvovali hned třikrát.

Zatímco na dlouhé trati si vítězství s přehledem zajistil Jan Sýkora z týmu Běh Opava, na krátké distanci rozhodovaly až poslední metry. Nakonec se radoval Štěpán Kavan ze Sokolu Opava, jenž o pouhou vteřinu předstihl Michala Poledníka ze Zbynja Teamu.

Prokřehlým běžcům byl po doběhu k dispozici teplý čaj, a kdo chtěl, mohl si ho nechat ovonět kapkou rumu. Jak název akce napovídá, první tři běžci v každé kategorii obdrželi coby jednu z cen vánočku, vítězům navíc věnoval náš starosta ze svého fondu láhev šampaňského. Příjemný, svátečně sportovní den završila bohatá tombola,“ popsal Tomáš Leifert.

Výsledky 40. ročníku Běhu o litultovickou vánočku – muži 10 500 metrů: 1. Jan Sýkora (Běh Opava) 34:35 min, 2. Jiří Kostka (AOP OB Opava) 37:46, 3. David Herber (Chuchelná) 40:25; muži 3500 metrů: 1. Štěpán Kavan (TJ Sokol Opava) 10:53 min, 2. Michal Poledník (Zbynja Team) 10:54, 3. Jan Larisch (Zbynja Team) 11:13, ženy 3500 metrů: 1. Tereza Rudolfová (Team Black Hill) 12:43 min, 2. Eliška Slaninová (TJ Sokol Opava) 12:52, 3. Eliška Kutrová (AK Olymp Brno) 13:17.

Kompletní výsledky na: results.onlinesystem.cz