REPORTÁŽ: O rekord se v Českém ráji zasloužili turisté, cyklisté, kočárky, psi i kozy

Pochod Českým rájem – Putování za Rumcajsem potvrdil, že patří k nejpopulárnějším v České republice. Jeho jubilejní, 50. ročník, který pořádal Klub českých turistů Jičín ve spolupráci s městem Jičín, měl na startu 6 969 účastníků, což je po roce 1989 rekord, který dosud patřil 48. ročníku v roce 2014 (5405).

Rumcajs4

„V žádném případě se za rekordy nehoníme, ale takový zájem samozřejmě potěší a je motivací pro pořádání dalších ročníků,“ svěřil se předseda jičínského turistického klubu Jan Kaizr.

Turisté si letos mohli vybrat z devíti pěších a tří cyklistických tras. Největší zájem byl o sedmikilometrový pochod – měl 1 452 startujících. Dvojnásobnou porci kilometrů absolvovalo 1 201 pochodníků a pomyslný bronz patřil devítikilometrové trase – 1140 účastníků. Trasu 21 km si zvolilo 908 turistů, 3 km jich zdolalo 696, vzdálenost 28 km si vybralo 275 zájemců, nejdelší – dvaapadesátikilometrovou – trasu pokořilo 134 nadšenců a osmatřicetikilometrovou distanci 116. Tři cyklotrasy 25, 43 a 61 kilometrů projelo 127 cyklistů.

„Velkou radost jsme měli ze šestikilometrové trasy, kterou jsme připravili pro maminky či tatínky s kočárky, absolvovalo 920 posádek,“ pochlubila se členka organizačního výboru Miloslava Kubíčková, která přidala i zajímavost, že na trati byla i spousta lidí se svými psími miláčky a Rumcajsovy kilometry zdolaly dokonce i dvě kozičky na vodítku.

V noci z pátku na sobotu sice pršelo, deštivo bylo ještě i v sobotních dopoledních hodinách, přesto byl o letošní ročník velký zájem. „Pro jubilejní ročník jsme zvolili nové startovací místo na velkém nádvoří jičínského zámku. Zajímavý program v místě startu i cíle obstarala živá muzika a balónková show s klaunem, dětem jsme se trefili do vkusu dílničkami a malováním na obličej. Samozřejmostí byly prodejní stánky s občerstvením a příjemným posezením. Řada lidí využila možnosti vyfotit se s Rumcajsem, Mankou a Cipískem, kteří po náměstí jezdili kočárem. Na kontrole v Lodžii se nacházely další dílničky pro děti a ukázky první pomoci. Na kontrole u srubu se zájemci mohli seznámit s ukázkami skautské činnosti a obdivovat jejich zručnost,“ upřesnila Miloslava Kubíčková.

Čtrnáctikilometrovou trasu prošla Věra Franců, která v minulosti patřila k organizátorům pochodu a v posledních letech je pravidelnou účastnicí. „Zpočátku nepřálo počasí, které se postupem času naštěstí umoudřilo. Byl to moc pěkný pochod. Trasa  rybník Kníže – Kbelnice – Brada – rybník Němeček – Jinolické rybníky – Prachov – Holín a zpět se mi moc líbila. Vše se povedlo i organizačně a všichni, kteří jsme dorazili do cíle, jsme si odnesli účastnický list, účastnickou vizitku ve formě samolepky a buton s motivem Rumcajse, Manky a Cipíska. Měli jsme zároveň možnost koupit si známku k 50. výročí pochodu. Jsem spokojená, byla to moc vydařená sobota v přírodě,“ pochvalovala si Věra Franců.

Náročnou pořadatelskou práci jičínští turisté zvládli na jedničku. „Bezprostřední ohlasy byly vesměs kladné. Osobně jsem byl mile překvapen velkou účastí dětí a doslova účastnickou bombou bylo 920 kočárků na jejich speciální trase šesti kilometrů. Tak trochu mrzí, že to pravé jarní počasí dorazilo do Českého ráje až den po našem pochodu, ale nemůže být všechno ideální. Už teď se těšíme na start druhé padesátky a věříme, že nám milovníci turistiky zachovají přízeň a do Českého ráje přijedou znovu,“ přeje si si Jan Kaizr.

 

Rumcajs1 Rumcajs2 Rumcajs5 Rumcajs6 Rumcajs8 Rumcajs9