REPORTÁŽ: O valašský klobouk bojovalo 1 100 tanečníků

V sobotu 17. března hostila sportovní hala u gymnázia ve Valašských Kloboukách čtvrtý ročník mezinárodní taneční soutěže O valašský klobouk. Neprofesionální soutěžní přehlídka v různých tanečních stylech určená žákům mateřských, základních a středních škol a členům tanečních zájmových kroužků přilákala 1 100 tanečníků včetně jedné taneční skupiny ze Slovenska.

„Původně jsme měli přihlášeno dokonce dvanáct set zájemců, ale vzhledem k chřipkové epidemii se některé skupiny ještě v sobotu ráno odhlásily. Nakonec soutěžilo asi o sto tanečníků méně. Nicméně se jedná o dosavadní účastnický rekord,“ uvedla hlavní organizátorka soutěže Hana Tarabusová z tanečního spolku Eles.

Soutěžilo se v šesti věkových kategoriích – baby, mini, děti, junioři, hlavní soutěž a senioři – v devíti tanečních stylech: disco dance, hip hop, disco show, street show, show dance, orientální tanec, aerobic, lidové tance a mažoretky.

„Během soutěže se v hale představilo třicet tanečních týmů, které předvedly kolem sedmdesáti choreografií. Nejpočetněji zastoupenými styly byly hip hop, disco dance a disco show. Navíc bylo k vidění několik, na první pohled neslučitelných stylů, jako například lidový tanec a disko,“ řekla Hana Tarabusová.

Celou sobotu panovala ve sportovní hale příjemná a přátelská atmosféra. „Do soutěže se nám vrací stejné týmy, ale také se hlásí nováčci. Na palubovce i v hledišti si tanečníci navzájem fandili, povzbuzovali se a tleskali si za předvedené výkony. Během dne proběhla i krátká taneční lekce pod vedením tanečníka Patricka Ulmana, několikanásobného mistra republiky, mistra Evropy a vicemistra světa, při níž neexistovaly konkurenční bariéry a všichni vytvořili jednu společnou taneční skupinu,“ dokreslila atmosféru Hana Tarabusová.

Oceněny byly vždy první tři týmy v každé kategorii. Hlavní cenu v podobě putovního dřevěného valašského klobouku za nejpovedenější vystoupení si odnesla třiadvacetičlenná taneční skupina M dance crew Kroměříž s choreografií Little bossy ve stylu hip hop.

Foto: Daniel Strnad