REPORTÁŽ: O vítězi 15. ročníku MTB Spoke maratonu Kralovice rozhodla Potvorská hora

Navzdory rozmarům počasí letošní, patnáctý ročník MTB Spoke maratonu v Kralovicích táhl. Do Kralovic na Plzeňsku v sobotu 25. srpna zamířily téměř čtyři stovky vyznavačů horských kol a další stovka aktérů se zapojila do doprovodných mládežnických závodů.

Ze Sportkempu Kralovice se mohli účastníci, z nichž mnozí přijeli i z Německa, vydat na některou ze tří tratí o délkách 20 km, 40 km nebo 73 km vedoucích podél řeky Střely přes Plasy nebo Rabštejn a se závěrečným obávaným výjezdem na Potvorskou horu. První možnost zvolilo 75 mužů a žen, nejpočetněji však byla obsazená střední trasa, kterou absolvovalo 134 cyklistů. Děti od čtyř do dvanácti let zase změřily síly na terénních okruzích terénních okruzích od 100 do 800 metrů.

„Závod měl velice dobrou úroveň i atmosféru, a co je důležité, nedošlo k žádným zraněním. Jen nás trochu zklamalo počasí. Předpověď hlásila, že pršet bude dopoledne před startem, ale hustý déšť se naopak spustil kolem 15. hodiny – v době, kdy do cíle dojížděla většina účastníků a konalo se vyhlášení,“ řekl Jiří Tišer, člen organizačního výboru z pořádajícího Bike Clubu Kralovice.

Vítězství na hlavní „maratonské“ trati získal Martin Stošek v čase 2:41:49 hod., čtyřiadvacetiletý student fyzioterapie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a bronzový medailista z letošního akademického mistrovství světa v Portugalsku. Druhého v pořadí – Ladislava Fabišovského – porazil přesvědčivě o téměř dvě minuty. Mimochodem v loňském roce vyhrál závod jeho starší bratr Viktor. V kategorii žen byla nejrychlejší zkušená Hana Jakubičková časem 3:38:47 hod.

„Martin Stošek podal neuvěřitelný výkon především v závěrečné pasáži, kdy nasadil strhující tempo a lámal rekordy. Fabišovský se ho dlouho držel, ještě deset kilometrů před cílem byl těsně v závěsu, ale drtivému nástupu pozdějšího vítěze při stoupání na Potvorskou horu neodolal. Jeho čas byl o více než dvacet minut lepší, než v minulém ročníku zajel jeho bratr,“ popsal průběh prestižního souboje Jiří Tišer.

Kromě nejúspěšnějších závodníků ve všech kategoriích ocenili pořadatelé také jediného účastníka, jenž startoval na všech dosavadních ročnících MTB Spoke maratonu Kralovice. Stal se jím sedmašedesátiletý Karel Pešek.

Z výsledků – 73 km, muži: 1. M. Stošek (Symbio+ CE.Energy) 2:41:49 hod., 2. Fabišovský (Sweep Ultimate Sport) 2:43:42, 3. V. Stošek (Symbio+ CE.Energy) 2:46:10; ženy: 1. Jakubičková (Bike Gallery) 3:38:47 hod., 2. Bohabojová (Koloradoteam Zásmuky) 3:45:13, 3. Kelbichová (KL sport Most) 3:55:26. 40 km, muži: Podhajský (Ašští bajkeři) 1:28:30 hod.; ženy: Součková (Kovo Praha) 1:49:34.

Kompletní výsledky jsou na www.spokemaraton.cz/vysledky.