REPORTÁŽ: Od Aše po Orlovou, do Plavecké soutěže měst se zapojila celá země

Šestadvacátý ročník plavecké soutěže měst nalákal ve středu 4. října milovníky plavání do bazénů po celé republice. Závody, které se za dobu svého trvání staly pro mnohé účastníky už tradicí, letos přitáhly za aktivním sportem 8 198 plavců všech věkových skupin, kteří bojovali ve třech kategoriích – města do 20 tisíc obyvatel, města do 50 tisíc obyvatel a města nad 50 tisíc obyvatel.

Do soutěže, která je součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník, se letos zapojilo 21 měst. V kategorii nejmenších měst soutěžili plavci z Aše, Berouna, Čelákovic, Hořic, Kravař, Litomyšle, Litovle, Postoloprt, Rumburku, Rychnova nad Kněžnou a Uherského Brodu. Mezi středními městy se zapojili obyvatelé Bohumína, České Lípy, Chrudimi, Orlové a Vsetína a největší města reprezentovali sportovci z Hradce Králové, Karviné, Jihlavy, Teplic a Zlína. Z vítězství ve svých kategoriích se nakonec radovali v Kravařích, Bohumíně a Zlíně.

„Letošní ročník bych co do účasti označil za solidní, příští rok bychom samozřejmě rádi nalákali další bazény. Těší nás zájem všech věkových kategorií. V Karviné a Uherském Brodě se zapojili pánové Richard Koziel a Miroslav Mlýnek, kterým je 88 let. Nejstarší ženou byla paní Olga Jaroňová v Bohumíně, které je jen o rok méně. A třeba osmdesátiletý František Šebesta v Karviné zaplaval stovku pod dvě minuty,“ prozradil duchovní otec projektu Aleš Procházka.

Zájem byl ale také mezi dětmi. „Pro plavecké oddíly to může být zajímavá příležitost, jak zaujmout nové členy. Nejmladším klasifikovaným účastníkům bylo pět let, stometrovou trať ale uplavaly i menší děti. Ty ovšem trať absolvovaly s křidélky, a tak jejich výkon nemohl být započítán do hodnocení,“ vysvětlil Aleš Procházka.

Nejvíce účastníků boje mezi městy České republiky se zapojilo v Bohumíně, kde si zaplavalo 1 095 sportovních nadšenců. V přepočtu na počet obyvatel tak závodil téměř každý dvacátý. Tamní pořadatelé pro závodníky jako už tradičně připravili motivaci – ceny obdrželi nejstarší, nejmladší a nejrychlejší plavci. V rámci dne věnovaného plavání se zapojily také tamější školy, které soutěžily o nejvyšší počet zapojených, ale také o nejvyšší průměrný bodový zisk na žáka, aby nebyly ochuzeny ani malé školy.

Výsledky – Plavecká soutěž měst 2017, města do 20 tisíc obyvatel: 1. Kravaře (530 účastníků) 6 564 bodů; 2. Litomyšl (539 účastníků) 6 326; 3. Beroun (346 účastníků) 6 091; města do 50 tisíc obyvatel: 1. Bohumín (1 095 účastníků) 10 887; 2. Orlová (667 účastníků) 6 561; 3. Vsetín (344 účastníků) 6 120; města nad 50 tisíc obyvatel: 1. Zlín (723 účastníků) 12 429; 2. Jihlava (444 účastníků) 8 518; 3. Karviná (575 účastníků) 6337.

Kompletní výsledky na: http://www.caspv.cz/cz/plavecka-soutez-mest/