REPORTÁŽ: Odhodlání organizátorů uspořádat Memoriál Radky Máchové smetla větrná smršť s deštěm

Letošní leden zatím mnohým pořadatelům běžkařských závodů zhatil jejich plány. Teplé počasí rozpouštělo sníh na hřebenech a termíny z kalendáře mizely jeden za druhým. Dotklo se to i zástupců oddílu běžeckého lyžování TJ Lokomotiva Teplice – čtyřiačtyřicátou Krušnohorskou třicítku naplánovanou na 20. a 21. ledna museli zrušit bez náhrady, Memoriál Radky Máchové, jenž se měl uskutečnit už 6. a 7. ledna pak přeložili na 27. a 28. ledna.

A zdálo se, že budou povětrnostní podmínky s trochou štěstí spolupracovat. Tepličtí navíc byli odhodláni hostit závody stůj co stůj, třeba na zkráceném okruhu. Opatrný optimismus je neopouštěl ani zkraje týdne předcházejícího závodnímu víkendu. „Podařilo se nám vytipovat místa, kde to půjde, a začali jsme připravovat tratě tak, aby je neohrozila ani obleva teď v týdnu,“ popisovala nasazení z řad pořadatelského týmu Silvie Polanská.

Jenže středa naznačila, že to tak snadné nebude. Do střední Evropy dorazilo teplejší oceánské proudění spojené se silnými nárazy větru a teplotami překračujícími na řadě míst 10 °C. Ačkoliv se ve čtvrtek a pátek o něco ochladilo, teploty přesto neklesly pod nulu a sníh nadále odtával. Smutný vývoj pak dokonal páteční déšť, proto se organizátoři nakonec týž den ve večerních hodinách rozhodli přeložený závod v Novém Městě v Krušných horách bez náhrady odřeknout.

Bohužel musíme oznámit, že závod Memoriál radky Máchové – 34. ročník – byl v pátek 26. ledna večer po silném dešti, který odplavil sníh či podmáčel terén, zrušen. Děkujeme za pochopení, bohužel nebylo v našich silách závod za těchto podmínek uspořádat,“ zní noticka na webu oddílu TJ Lokomotiva Teplice. „Ani si nedovedete představit, jak nás to mrzí,“ nechala se slyšet telefonicky Silvie Polanská.