REPORTÁŽ: Odložená Krušnohorská třicítka prověřila schopnosti všech věkových kategorií

V původním lednovém termínu se nemohl 39. ročník Krušnohorské třicítky uskutečnit kvůli sněhové kalamitě v severních Čechách. Kvůli přetrvávajícímu zákazu vstupu do lesů byl chvíli v ohrožení i náhradní termín, nakonec se ale závody o víkendu 16. a 17. února uskutečnit mohly. Organizátoři jen museli upravit trať a netypicky se tak jely dva okruhy o délce patnáct kilometrů. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

„Co se diváků týče, nemohlo snad počasí být lepší. U běžců to bylo komplikovanější, na ty bylo horko možná až moc. Kvůli vysokým teplotám se vyskytovaly při nedělních klasických závodech problémy s mázou, bylo obtížné to trefit, aby měly lyže optimální vlastnosti. Závodníci se nicméně shodli, že azurově modré nebe nad hlavami jim to bohatě vynahradilo,“ uvedla Silvie Polanská z pořádajícího sportovního oddílu TJ Lokomotiva Teplice.

Sobota patřila v okolí lyžařského stadionu v Novém Městě v Krušných horách dětským závodům, které ve 13 h vystřídal běh dospělých volnou technikou na 15 kilometrů v rámci 19. ročníku Malé Krušnohorské třicítky. Nedělní program nabídl od 10,30 h supersprint žactva a od 12,30 h 39. ročník Krušnohorské třicítky klasicky.

Běžce stopa zavedla z Nového Města v Krušných horách okolo vrchu Klínovčík na Vitišku a přes vrch Pramenáč, dále po Krušnohorské magistrále okolo železnice na Moldavu a přes Lounskou louku zpět na stadion. Muži absolvovali dva okruhy, ženy čekal jeden. Mužský závod ovládl Daniel Šlechta před Tomášem Malíkem a Markem Hönigem. Mezi ženami se z prvenství radovala Jana Jetmarová, kterou na stupně vítězů doprovodily domácí závodnice Zuzana Matějková a Kateřina Radová.

„Přestože se závody uskutečnily v náhradním termínu, našla si na start cestu více než stovka dospělých závodníků a stejný počet dětí. Velmi nás těší, že se běžecké lyžování těší mezi mladými takové popularitě,“ řekla Silvie Polanská.

Výsledky 39. ročníku Krušnohorské třicítky – muži, 30 km klasicky: 1. Daniel Šlechta (Fischer klub) 1:30:41 h, 2. Tomáš Malík (SSC Železný Brod) 1:35:42, 3. Marek Hönig (bez klubové příslušnosti) 1:37:55, ženy 15 km klasicky: 1. Jana Jetmarová (Ski klub Jablonec) 53:06 min, 2. Zuzana Matějková (TJ Lokomotiva Teplice) 56:23, 3. Kateřina Radová (TJ Lokomotiva Teplice) 1:01:42 h.