REPORTÁŽ: Odměnou za výstup byly nádherné „inverzní“ rozhledy do krajiny

Už po dvaačtyřicáté se uskutečnil Novoroční výstup na Ještěd, kterým odstartovala nová turistická sezóna. Akce, kterou pořádal oddíl turistiky KČT TJ Lokomotiva Liberec, měla ve vínku známé české přísloví „Jak na Nový rok, tak po celý rok“.  Naplnilo ho 1 658 registrovaných účastníků – jen šestnáct zájemců chybělo k vyrovnání loňského účastnického rekordu, takže šlo o druhou historicky nejvyšší účast.

jested-1

Celkem na Ještěd od roku 1976, kdy tuto tradici zahájilo prvních 93 pochodníků, vyšlapalo 41 212 osob. Letošní účastníky příjemně překvapilo inverzní počasí, které jim na samotném vrcholu připravilo nádherné pohledy.

Po registraci v Turistickém informačním centru na konečné tramvaje v Horním Hanychově vedla trasa po modré turistické značce až na vrchol Ještědu (1012 m n. m.), zakázána byla naopak chůze pod lany lanovky. Na zdolání čtyřkilometrové trasy s převýšením 450 metrů měli účastníci, kteří složili dvacetikorunové startovné, čas do 14. hodiny.

„Každý obdržel originální pamětní list, který byl letos věnován vzpomínce na otevření první chaty – hotelu na Ještědu v lednu roku 1907 vyhořelé v roce 1963. K dispozici byly také nové originální kovové odznaky, aktuální příležitostná razítka, pohlednice a oblíbené turistické známky a samolepky. Výstup na Ještěd si v poslední době oblíbili účastníci se svými čtyřnohými miláčky, kteří díky rozšíření naší nabídky mohli získat psí novoroční známky i speciální diplomy,“ řekl předseda oddílu turistiky KČT TJ Lokomotiva Liberec Bořivoj Pohl.

Ušlechtilou tradicí členů libereckého Klubu českých turistů je zapojení do celostátní akce Novoroční čtyřlístek. Drobným finančním vkladem za odznáček získávají prostředky na stavbu a vyznačování turistických tras pro handicapované občany. Tentokrát vybrali částku 2560 korun.

„K už tradičně zajímavým setkáním patří ta se členy Klubu výsadkových veteránů plk. Františka Mansfelda, kteří každoročně na vrcholu Ještědu společně zavzpomínají a oslaví Nový rok,“ přidal informaci Bořivoj Pohl.

Zajímavá statistika – 1000.  účastník 42. ročníku pochodu: Jana Kozáková z Liberce, 40 000. účastník celkově: Pavel Laušman se synem Jakubem z Liberce, 41 000. účastník celkově: František Vajc z Liberce, jenž byl zároveň i nejmladším účastníkem letošního ročníku, nejstarší účastnice letošního ročníku: Natali Mičuničová (ročník narození 1924) z Liberce, nejvzdálenější účastníci letošního ročníku: Jenny Kallistová z amerického města Asheville a Gereth Zarpellon z anglického Londýna.

 

jested2 jested3 jested5 jested7 jested-1