REPORTÁŽ: Opatovské šmajd zaznamenal rekordní zájem turistů

Před akcí odhadovali, že se dostaví pět set pochodníků, ale pak v sobotu 5. února nestačili žasnout. pořadatelé v rámci 27. ročníku Opatovského šmajdu přivítali 806 turistů, navzdory pandemii a okleštěnému programu, kdy museli vynechat zábavu s muzikou i stokilometrovou distanci, jelikož nebylo možné zorganizovat společný nocleh v sokolovně.

„Máme samozřejmě ohromnou radost, dosud jsme měli rekord na sedmi stovkách. Ještě ráno to vypadalo všelijak, bylo dost sychravo, ale pak se kolem osmé hodiny vyčasilo a nám se začali hrnout houfy zájemců. Zapojily se všechny věkové kategorie, tratě jsme volili tak, aby si vybral skutečně každý. Největší zájem byl o deseti- a sedmnáctikilometrovou, ty bylo možné absolvovat i s kočárky. Na nejdelší dvaapadesátku se vydalo 41 statečných,“ uvedl Dušan Machourek z pořádajícího Klubu českých turistů, odbor Malá Haná Velké Opatovice.

Pochodníci vyráželi napříč Malou Hanou ze dvou míst, cíl byl společný ve Velkých Opatovicích. Kdo odstartoval z nádraží v Letovicích, mohl si zvolit sportovněji laděné distance terénem o délce patnáct, dvacet osm, třicet dva, třicet sedm a čtyřicet dva kilometrů. Těm, kteří si za svůj výchozí bod vybrali Velké Opatovice, byly k dispozici okruhy na dva, čtyři, deset, sedmnáct, dvacet tři, dvacet pět, dvacet osm, třicet, čtyřicet sedm a padesát dva kilometrů.

„Po celý den panovala báječná atmosféra, na lidech byla znát radost, že se zase mohou zúčastnit sportovních akcí na čerstvém vzduchu. Turisté na začátku své pouti obdrželi malé občerstvení a reflexní pásky, v cíli pak diplomy za obsolvování, buttony, a děti, jichž se zapojilo kolem dvou stovek, také ještě nějakou tu drobnou motivační odměnu,“ popsal Dušan Machourek.

Foto: Dušan Machourek