REPORTÁŽ: Opavská míle: rekordní účast, Frišův hattrick i traťový rekord

Ve středu 4. září v podvečer se centrum Opavy hemžilo běžci všech věkových kategorií. Uskutečnil se zde sedmý ročník nejrychlejšího silničního závodu v České republice – Opavská míle 2019. Na startovní čáru závodu na trati 1 609 metrů se postavilo téměř dvanáct set závodníků.

„Letošní ročník hodnotím na víc než sto procent jak po organizační stránce, tak i po té sportovní. Celkem se závodu zúčastnilo tisíc sto sedmdesát běžců, z nichž tisíc sto devatenáct proběhlo cílovou páskou. Z toho byly asi čtyři stovky dětí a mládežníků,“ uvedl ředitel závodu a bývalý český reprezentant na dlouhých tratích Jiří Sýkora.

Na startovní listině byli také přední čeští atleti, nechyběl ani Jan Friš z Dukly Praha, který Opavskou míli již dvakrát vyhrál a byl i držitelem rekordu. Také v tomto roce prokázal výbornou formu – závod již potřetí vyhrál a současně vytvořil nový traťový rekord, jehož hodnota je 4:01 minuty. Mezi ženami zvítězila jeho týmová kolegyně Renata Vocásková časem 4:50 minut. A i když nebyl překonán ženský rekord, po dramatickém finiši musela o pořadí rozhodnout až cílová fotografie.

Kromě standardních věkových kategorií byly vyhlášeny i soutěže týmů – a to firemních, rodinných a školních. „Soutěž školních družstev byla letos novinkou a ukázalo se, že nejen v této kategorii, ale v soutěžích týmů obecně, jdeme správnou cestou. Například mezi firmami startovalo třicet čtyři družstev, přičemž náš generální partner jich postavil sedm. Je vidět, že i na pracovištích vládne zdravá sportovní rivalita,“ řekl Jiří Sýkora.

Opavskou míli tradičně absolvují také handicapovaní sportovci. Ve středu trasu 5 280 stop zdolávalo 30 závodníků na kolečkovém křesle.

„Každý, kdo proběhl cílem, získal medaili. Nejrychlejší tři běžci v každé kategorii obdrželi hodnotné věcné ceny od partnerů. V kategorii Elita navíc ti nejúspěšnější dostali i finanční odměnu. Průběh celé akce skvěle doplnili hráči na bubny a po skončení závodu ještě proběhla autogramiáda s Honzou Frišem, Lukášem Hodboděm a Vojtou Králem,“ doplnil Jiří Sýkora.

Výsledky – ELITA muži: 1. Jan Friš (TJ Dukla Praha) 4:01 min, 2. Vojtěch Král (SK Severka Šumperk) 4:07, 3. Lukáš Hodboď (TJ Sokol Hradec Králové) 4:09; ELITA ženy: 1. Renata Vocásková (TJ Dukla Praha) 4:50, 2. Vendula Hluchá (TJ Sokol Opava) 4:50, 3. Tereza Janošíková (TJ Severka Šumperk) 4:59.

Kompletní výsledky na: https://results.onlinesystem.cz/ResultsOverall/Index/1560.