REPORTÁŽ: Orientační běžci se při Petit Prix cítili jako v daleké Skandinávii

V Nové Vsi nad Nisou čítající 880 stálých obyvatel bylo v sobotu 30. září a v neděli 1. října netypicky rušno – zamířil sem totiž další ročník dvoudenního závodu v orientačním běhu s názvem Petit Prix. Tradiční závod přilákal pozornost někdejších reprezentantů i zástupců široké veřejnosti. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi i Ještědského žebříčku dospělých a Ještědského žebříčku mládeže.

V sobotu nás trochu potrápil výpadek elektřiny, ale vše jsme překonali a pak už bylo jen dobře. V průběhu dvou závodních dnů si k nám našlo cestu celkem 1050 závodníků, což představuje rekordní účast na tomto podniku. Z toho třeba desetina byli neregistrovaní běžci, kteří se přišli s orientačním během seznámit,“ neskrýval potěšení Martin Janata z pořádajícího sportovního oddílu Tatran Jablonec.

V sobotu byl hlavním bodem programu od 10,30 hodin běh dospělých na krátké trati, v neděli ve stejný čas vyrazili běžci na dlouhou trať. Mimoto se odehrály i rámcové závody zahrnující trať pro příchozí, fáborkovou variantu pro děti nebo tréninkovou verzi závodu dospělých. Na krátké trati se v hlavní mužské kategorii prosadil na první místo Matouš Fürst a mezi ženami Martina Matějů, v nedělním závodě dominovali Robert Heczko a Kamila Gregorová.

K vydařenému závodu pomohlo i počasí, které vyšlo fantasticky, a samozřejmě terény, kde jsme před dvěma lety organizovali mistrovství. Třeba pod Černou Studnicí se nachází rozsáhlé prameniště, kde máte pocit, že jste se přenesli někam do Švédska. Zpětnou vazbu tedy máme vysloveně pozitivní a už se těšíme na další závody,“ uvedl Martin Janata.