REPORTÁŽ: Orlický maraton absolvovali také Koukal se Salfickým, o vítězi rozhodovaly desetiny vteřiny!

Orlický maratonDvoudenní Orlický maraton, součást seriálu Ski Tour 2015, přilákal do bílé běžecké stopy v Deštném v Orlických horách celkem 665 lyžařů. Do cíle nedorazilo jen třináct z nich. Pořadatelé ze SKI Skuhrov nad Bělou připravili pro 31. ročník tři tratě – sobotní Orlický půlmaratón na 26 km volně, nedělní Orlický maratón na 40 km a Orlický půlmaratón na 26 km klasicky. Šanci zazávodit si dostaly v sobotu i děti, které změřily síly na tratích 500 m a 1 km.

Nedělní závody mužů přinesly v hlavních kategoriích nebývalé drama v souboji o konečné prvenství. Po čtyřiceti kilometrech se po oddílové sprintérské řeži v cílové rovince nakonec z prvenství radoval Václav Sedláček, který porazil Pavla Janečka (oba Silvini Madshus team)  o jedenáct desetin sekundy. Padl tak rekord z roku 2006, kdy karlovarský Novák  předstihl libereckého Šretra o dvě sekundy.

Ještě těsnější byl doběh na šestadvacetikilometrové trati klasicky: Viktor Novotný (Silvini Madshus team) porazil o tři desetiny sekundy Jakuba Pšeničku  (ČKS SKI Jilemnice). Ten přitom měl v nohách sobotní šestadvacetikilometrovou trať volně, kterou vyhrál.

Obdivuhodný výkon podala v Deštném  Jana Jetmarová ze Ski klubu Jablonec – v sobotu vyhrála 26 km volně za 1:32:17,2 hod. (soupeřky porazila o devět minut) a v neděli 40 km klasicky za 2:45:30,4 hod. (soupeřky porazila o 13 minut).  Z Orlického maratonu už má dvě výhry z let 2011 a 2012,  v roce 2013 byla třetí. Sobotní závod na 26 km volně mezi ženami vyhrála bývalá reprezentantka Zuzana Kocumová.

Orlický maraton Orlický maraton Orlický maraton Orlický maraton Orlický maraton

V neděli na klasické dvacítce nechyběl ani náš  bývalý reprezentant, mistr světa na 50 km z Val di Fiemme (2003) a člen naší bronzové olympijské štafety z Vancouveru (2010) šestatřicetiletý Martin Koukal: „Doběhl jsem čtvrtý a jsem spokojený. Moc se mně závody líbily, organizátoři je měli připravené velmi dobře, neměly chybu. V Deštné jsem byl po oba dva dny, v sobotu se mně moc líbily závody dětí. To bylo super! Snažil jsem se dělat s dětmi i trochu zábavu, užili jsme si to všichni. Rád bych přispěl k tomu, že zájem o běžkování bude stoupat a podniky tohoto typu budou mít hojnou účast. Závody Orlického maratonu  jsou dost těžké, je tady velké převýšení, proto klobouk dolů před každým, kdo je absolvuje a dostane se v pořádku do cíle.“

Orlický maraton Orlický maraton Orlický maraton Orlický maraton Orlický maraton

Za tři hodiny, osm minut a šestadvacet sekund absolvoval sobotní Orlický půlmaratón  hokejový brankář Dušan Salfický, dvojnásobný mistr světa (2000 v Rusku, 2001 v Německu), bronzový medailista ze ZOH v Turíně 2006, ale také mistr světa v hokejbalu 1998 (Litoměřice). Dnes sportovní manažer HC ČSOB Pojišťovna Pardubice a také nově zvolený zastupitel města Pardubice se v cíli svěřil: „Nebylo to žádný med. Dost jsem se trápil.  Běželi jsme přes 24 kilometrů a já měl naladěno na předpokládaných dvacet. Sněžilo, nahoře i válo, ale jsem rád, že jsem to úspěšně absolvoval a dostal se v pořádku do cíle. Běžky mi nejsou cizí, jezdili jsme na nich v trénincích a v přípravách. Sjezdovat jsme však nesměli, to nám kvůli možnému zranění zakazovali. Orlický půlmaratón byl můj první závod – tedy kromě nějakých při tradičních školních kurzech – a věřím, že nikoliv poslední. Ve stopě se mi nakonec docela líbilo!“

Orlický maraton Orlický maraton Orlický maraton Orlický maraton Orlický maraton

Ve startovním poli byl i šestašedesátiletý Karel Křoustek, bývalý technik kvasinské automobilky a dnes spokojený a stále hodně vitální důchodce, který absolvoval všechny ročníky závodu! O tom prvním v roce 1985 říká: „Vidím to jako dnes a pamatovat si ho budu napořád. Jak by taky ne, já ho totiž nedokončil. Na čerstvý sníh, tzv. mejdlo, se mně totiž nepodařilo dobře namazat. Spolu s kamarádem Bohoušem Kouřimem jsme se doslova doplácali do poloviny tratě, ale tam jsme to už museli zabalit. Prostě to nešlo…“ Letos se Karlu Křoustkovi dařilo o poznání lépe – ve své kategorii skončil třetí, když 40 km klasicky absolvoval za 2:57:38,4 hod.

Kompletní výsledky 31. ročníku Orlického maratonu, jehož spolupořadatelem byl také Obecní úřad Deštné v Orlických horách, Sportovní klub policie Rychnov nad Kněžnou a Horská služba Orlické hory, najdete na www.championchip.cz.