REPORTÁŽ: Orlický maraton v běhu na lyžích absolvoval rekordní počet účastníků

Na start dvoudenního 33. ročníku Orlického maratonu v běhu na lyžích se o víkendu 4. a 5. února postavilo v Deštném v Orlických horách 829 závodníků, kteří tak vytvořili nový rekord tohoto populárního závodu. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž mediálním partnerem je Deník.

Orlickýmaraton6

Závody, které jsou součástí seriálu dálkových běhů SKI Tour, nabídly vyznavačům úzkých prkýnek velice pestrý program. V sobotu se běžela dvacítka volně a své závody absolvovaly mládežnické kategorie, v neděli byly připraveny tratě 39, 20 a 10 km klasickou technikou. Organizaci zajistil Wikov SKI Skuhrov nad Bělou ve spolupráci s Obecním úřadem Deštné v Orlických horách, Sportovním klubem policie Rychnov nad Kněžnou a Horskou službou Orlické hory.

Sobotní závod na 20 km volnou technikou, který se uskutečnil za pěkného počasí, ovládl v napínavém finiši Kim Žalčík před Vladimírem Kozlovským. Nejlepší ženou se stala Kamila Bořutová, jež triumfovala také v nedělním závodě žen a dosáhla tak ceněného „double“. Cenila si hlavně toho, že se jí poprvé podařilo porazit bývalou československou reprezentantku Zuzanu Kocumovou.

Mezi muži byl absolutní jedničkou Radek Šretr, jenž náročnou, trať 39 km zvládl v čase pod dvě hodiny a v cíli měl téměř tříminutový náskok před Pavlem Janečkem. V cíli se svěřil, že očekával mnohem pomalejší čas kolem dvou a půl hodiny. V neděli se závodilo za mlhy s  drobným mrholením.

Všechny ročníky absolvoval devětašedesátiletý Karel Křoustek, který nejdelší trať klasickou technikou zvládl za necelé dvě hodiny a padesát minut: „Jsem spokojený, profil nebyl nejjednodušší, ale vyhovoval mi. Bylo na něm všechno – kopce, rovina i bezpečné sjezdy. Užil jsem si to, a když dá zdraví, tak za rok poběžím znovu.“

Jen pětkrát chyběl čtyřiapadesátiletý Bohumil Kouřim: „Pocházím ze Skuhrova, takže je skoro povinnost vzít běžky a zúčastnit se závodu. Letos nás trochu pozlobilo počasí, mrholilo, ale člověk musí být připravený na všechno. Trať se mi líbila, stopa byla perfektně připravená a pořadatelé náročný závod připravili bez chyby.“

Na startu byl i bývalý československý reprezentant Jiří Beran, který v Deštném slavil v minulosti tři triumfy, ale tentokrát byl ve své věkové kategorii druhý. „Startovaly mi tu čtyři děti, tak jsem je v tom nemohl nechat samotné a musel jsem vyrazit na trať také,“ uvedl Jiří Beran.

Z výsledkových listin – sobota 20 km mužů volnou technikou: 1. Žalčík (SG Jeseník), 2. Kozlovský (Fenix Ski team Jeseník) oba 1:03:49 hod., 3. Javůrek (Kasper Swix team) 1:06:10, 20 km žen volnou technikou: 1. Borutová (Mercedes-Benz Salomon team)  1:09:14, 2. Holíková (Wikov SKI Skuhrov n. B.) 1:11:03, 3. Hejná (Silvini Madshus team) 1:12:05.

Neděle 39 km mužů klasickou technikou: 1. Šretr (Atlas Craft team) 1:57:35 hod., 2. Janeček 2:00:25, 3. Sedláček (oba Silvini Madshus team) 2:00:31, 39 km žen klasickou technikou: 1. Borutová 2:18:21, 2. Adamová (Mercedes-Benz  Atomic team) 2:23:36, 3. Kocumová (Silvini Madshus team) 2:25:03.

Na nedělní desetikilometrové trase zvítězil Tomáš Valousek, v ženské kategorii vyhrála Anna Marie Hejná. Sobotní Mini Orlický maraton měl na startu 73 malých závodníků, jež ve čtyřech různých závodech čekaly tratě od 500 metrů až po tři kilometry.

Foto: www.ski-tour.cz – na tomto webu najdete i kompletní výsledkové listiny.

 

Orlickýmaraton1 Orlickýmaraton2 Orlickýmaraton3 Orlickýmaraton4 - kopie Orlickýmaraton4 Orlickýmaraton5 Orlickýmaraton7 Orlickýmaraton8 Orlickýmaraton9