REPORTÁŽ: Oslavy výročí 150 let kuželek v Kolíně si nenechali ujít ani mistři světa

Je to už 150 let od první zmínky o kuželkách v Kolíně a 85 let od založení tamějšího kuželkářského klubu. Proto byl celý rok 2023 věnován oslavám tohoto dvojího jubilea, což završil od čtvrtka 14. prosince do soboty 16. prosince kuželkářský turnaj a následně slavnostní setkání. Dějištěm navzdory názvu akce byla Kutná Hora, kuželkářská dráha v Kolíně už totiž bohužel patří minulosti, ačkoliv členové klubu pořádají sbírku na obnovu. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

Turnaje se zúčastnilo 46 hráčů, z toho 19 neregistrovaných. Kromě místních si k nám přijeli zakoulet i třeba z Kosmonos nebo Bohumína. Původně jsme počítali s vyšší účastí, ale bohužel s probíhající vlnou respiračních onemocnění se nám sešly i odhlášky. Nechyběli ovšem k naší velké radosti mistři světa Filip Dejda a Hana Konířová, v sobotu pak mnohonásobná mistryně České republiky a medailistka z mistrovství světa Marie Švorbová,“ prozradil Dalibor Mierva z pořádajícího Kuželkářského klubu Kolín.

Ve čtvrtek a pátek probíhaly soutěžní hody v kutnohorské kuželně od 15 do 22 hodin, v sobotu pak program pokračoval od 9 do 13 hodin, aby od 14 hodin navázalo slavnostní setkání. Mezi dorostenci se z prvenství radoval Daniel Brejcha ze Sparty Kutná Hora, mezi registrovanými hráči Martin Švorba z Kuželkářského klubu Kolín a v kategorii neregistrovaných hráčů vypálila mužským kolegům rybník Jana Dvořáková hrající za KII.

Coby odměny jsme měli připravené pro nejlepší tři v každé kategorii finanční prémie. V rámci navazujících oslav jsme zavzpomínali na historii kuželek v Kolíně nejen prostřednictvím video prezentace. Rovněž jsme rozdali nějakých dvacet pamětních listů členům, kteří se výraznou měrou podíleli na úspěších klubu. In memoriam jsme ocenili paní Evu Rážkovou a pana Oldřicha Lauera,“ uvedl Dalibor Mierva.