REPORTÁŽ: Otavu ovládly Strakonické slalomy, na své si přišli hobbíci i profesionálové

První červencová sobota patřila na Otavě vodákům. Na tradiční Strakonické slalomy na ostrov Podskalí dorazilo 280 lodí v rámci hlavních závodů a k tomu řada diváků i sportovců tělem i duší, kteří využili možnosti svézt se třeba vůbec poprvé na vodě nebo se dokonce zapojit do závodu určeného méně zkušeným.

„Máme pro hobbíky takový sranda závod, kdy startují všichni pohromadě, sjedou kus po řece, zatočí do slepého ramene, projedou jím až na konec, přetáhnou loď zase na řeku a takto absolvují tři okruhy. Je to zábava, takže se to vždy setká s velkým úspěchem. Mimoto se na slepém rameni, kde je jen asi půlmetrová hloubka, mohli na loďkách svézt i úplní začátečníci. Odezva byla skvělá, hodně dětí projevilo i zájem o členství v našem oddílu,“ popsal doprovodný program Václav Vondra z pořádajícího Kanoistického klubu Otava.

To hlavní se ovšem odehrávalo mezi brankami od 9 do 15 hodin. Na Šumavě ve dnech předcházejících Strakonickým slalomům pořádně pršelo, takže kanoisty a kajakáře čekala prověrka v podobě pořádných vln. „Vody jsme měli skutečně dostatek, tím se nám zvedla náročnost, což nás velice potěšilo. Kromě toho ale bylo i na akci samotnou slunečno, takže vše proběhlo k naprosté spokojenosti nás organizátorů i samotných závodníků,“ řekl Václav Vondra.

Největší zájem byl o kajaky, kdy se zapojilo dohromady 120 lodí. Pořádně napínavý souboj pak proběhl mezi singl kanoistkami. Na poslední chvíli svou účast musela zrušit mistryně světa z Londýna 2015 a domácí odchovankyně Veronika Vojtová, do závodů se naopak vydaly stávající reprezentantka z Dukly Brandýs Jana Matulková a mistryně světa z kategorie C1 z roku 2011 Kateřina Havlíčková. Právě tyto dvě si to rozdaly o prvenství, z nějž se nakonec radovala o kousek Matulková.

„Zapojily se děti od šesti let i řada veteránů, jako například v kategorii C2 mužů dvaasedmdesátiletý pan Josef Veselý z Klatov, který se svým parťákem skončil jen těsně pod stupni vítězů. Nejlepší tři z každé kategorie jsme odměnili medailemi, diplomy a sportovním vybavením. Taková perlička je, že nám startovali rovněž Francouzi, jezdí si sem kousek do vodácké firmy pro lodě a na slepém rameni se svezli kromě místních také Němci, kteří tu tráví dovolenou. Atmosféra už nemohla být lepší,“ uvedl potěšeně Václav Vondra.

Výsledky Strakonických slalomů – kategorie C1 muži: 1. Vít Pohanka (Klatovy), 2. Jan Pischek (Pardubice), 3. Michal Válek (VS Tábor), kategorie C1 ženy: 1. Jana Matulková (TJ Dukla Brandýs), 2. Kateřina Havlíčková (USK Praha), 3. Eliška Hojdová (Horšovský Týn), kategorie K1 muži: 1. Václav Novák (VS Tábor), 2. Jakub Mrázek (KK Opava), 3. Erik Bombic (SKVSČB), kategorie C2 muži: 1. Miloslav Wendl, Vít Pohanka (Horšovský Týn, Klatovy), 2. Dominik Krofta, Zdeněk Krofta (VS Tábor), 3. Jan Pischek, Jan Gabin Pischek (Pardubice, SKVSČB).