REPORTÁŽ: Otužilecký Memoriál Alfreda Nikodéma lemovaly kulisy zasněžené Prahy

Jako již tradičně, patřil druhý svátek vánoční v české metropoli milovníkům chladných vod. Otužilci se i letos sešli 26. prosince na pražském Slovanském ostrově pod Národním divadlem, aby se v rámci 75. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma společně vnořili do Vltavy a absolvovali některou ze tří tratí – na 100, 300 a soutěžní na 750 metrů.

„Máme velkou radost, jelikož navzdory pandemické situaci si na start našlo cestu 360 vyznavačů zimního plavání, z toho asi dvě třetiny mužů a třetina žen. Ty se ovšem do letošní výsledkovky zapsaly výrazně – staly se nejstarším a nejmladším účastníkem, konkrétně dvaaosmdesátiletá paní Blanka Vyskočilová z Hradce Králové a desetiletá Kateřina Rejzková z Holoubkova. Vůbec nejrychlejší čas dne na trati 750 metrů pak zaplavala přemožitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová,“ potvrdil trend rostoucí popularity otužilectví ředitel závodu Tomáš Prokop z pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha.

Akce se startem od 11 hodin byla otevřená i hobby plavcům neregistrovaným v Českém svazu plaveckých sportů, ti nicméně kvůli vlastní bezpečnosti museli předem dokázat, že jsou v dobré zdravotní kondici a s to vybranou trať zdolat, například předložením videa se svým sportovním výkonem. Nejdelší distance pak byla vyhrazena výlučně registrovaným plavcům.

„Ke báječné atmosféře přispěla i krásná kulisa Prahy pocukrované čerstvým sněhem. Podmínky pro nás byly vůbec skvělé, po dlouhých osmi letech jsme se s teplotou vody dostali pod 4 °C, konkrétně na 3,4 °C, teplota vzduchu činila – 6 °C. Celkově letošní ročník považujeme za vydařený a těší nás zájem o náš sport,“ uvedl Tomáš Prokop.

Výsledky 75. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma – muži 750 metrů: 1. Jiří Polanský (USK) 9:43,5 min, 2. Vít Polanský (USK) 10:04,9, 3. Michal Slanina (FiBr) 10:45,6, ženy 750 metrů: 1. Lenka Štěrbová (I. PKO) 9:10,1 min, 2. Šárka Landsmannová (I. PKO) 10:10,5, 3. Renata Nováková (SCPAP) 11:20,0.

Kompletní výsledky na: zimni-plavani.info

Foto: Nikola Kopecká