REPORTÁŽ: Otužilecký Memoriál Alfreda Nikodéma přitáhl rekordní počet účastníků

Po jedenasedmdesáté se 26. prosince 2017 hemžila chladná Vltava milovníky otužileckého plavání. Ti letos do české metropole dorazili v historicky rekordním počtu. Překonat jednu ze tří možných tras se letos vydalo 369 plavců, což bylo o tři více, než v loňském jubilejním ročníku. Kromě plavců z tuzemska se připojili i otužilci z Angoly, Argentiny, Belgie, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska nebo Velké Británie. Akce se konala jako součást projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

Milovníky koupání v ledové vodě čekaly mezi Slovanským a Střeleckým ostrovem tři distance různé obtížnosti – na 100, 350 nebo 750 metrů. Nejdelší česká řeka dosahovala teploty 4,5 °C, zatímco teplota vzduchu nepřesáhla nulu. Někteří účastníci ovšem tvrdili, že pocitová teplota byla nižší. Historie ale pamatuje i takové okamžiky, kdy zamrzlá Vltava uskutečnění závodu vůbec nedovolila.

„Bylo úžasné, že se v takové zimě ponořilo do Vltavy tolik účastníků,“ ocenil otužilce herec, režisér a bavič Jakub Kohák, patron projektu ČUS Sportuj s námi. Mnozí z aktérů by však určitě přivítali i náročnější podmínky. „Voda byla letos dost teplá – čtyři a půl stupně Celsia. Častokrát jsme se už na Štěpána koupali v mnohem chladnější,“ řekl František Kargulák.

Řady otužileckých plavců přišli rozšířit i nebojácní senioři a děti. Nejstarší účastnicí se stala sedmaosmdesátiletá Božena Černá, která si zvolila stometrovou trasu. Nejmladšími závodníky pak byli osmiletý Martin Chytil z Prahy s o rok starším bratrem Jakubem, kteří spolu s otcem chodí překonávat ledové vody pravidelně.

Stejně jako v loňském roce si i letos s nejdelší trasou nejrychleji poradila Lenka Štěrbová, která se může pochlubit titulem nejmladší české přemožitelky kanálu La Manche. „Já už jsem získala odolnost vůči chladu v dětství, kdy mě studenou vodou sprchoval táta. Teď už se ani nemusím nějak speciálně připravovat,“ prozradila s úsměvem vítězka závodu. Zisk druhého místa si pak opět po roce zopakoval Rostislav Vítek.