REPORTÁŽ: Panenka, Dobiaš a další Klokani bavili na Vysočině fotbalem dospělé i děti

Sobotní odpoledne 21. července se na hřišti ve Stáji na Vysočině neslo ve znamení velké slávy pro místní fotbalový klub TJ Sapeli Polná. Ten v rámci 35. ročníku Sapeli Cupu – Mankova sportovního odpoledne oslavil 40 let od svého vzniku a sehrál utkání s výběrem internacionálů Bohemians Praha, v němž nechyběli mistři Evropy z Bělehradu 1976 Antonín Panenka a Karol Dobiaš. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

V zelenobílých barvách klokanů se dále představili fotbaloví internacionálové Zdeněk Hruška, Zdeněk Prokeš, Jiří Ondra, Jaroslav Němec, Lukáš Hartig a další ostřílení borci.

„Počasí bylo vynikající a na zápas se přišlo podívat více než 400 diváků. Naši kluci trochu podcenili síly soupeře. Mysleli si, že budou hrát proti nějakým ´strejdům´ a nečekali, že to hráčům Bohemky pořád skvěle kope. Než jsme se tedy pořádně rozkoukali, prohrávali jsme o poločasu 1:4. Hráli proti nám chytře, a přestože jsme ve druhé půli málem dotáhli na 6:6, průběh utkání se zlomil a prohráli jsme 5:7. Výsledek však nebyl nejdůležitější – hlavní bylo, že se diváci skvěle bavili,“ popsal velký den svého klubu předseda TJ Sapeli Polná Jiří Babínek.

Před utkáním se dostalo ocenění funkcionářům klubu, pro které byl zážitek, že jej převzali přímo z rukou fotbalových hvězd. Posléze se konala autogramiáda, kde fotbalisté Bohemians neúnavně rozdávali podpisy i úsměvy na všechny strany. Své umění předvedl mistr Evropy ve freestyle fotbalu Petr Karásek a večer zahrála místní country kapela, která pro nadšené ohlasy všech přítomných končila až o půl třetí ráno. V sobotu 27. července budou oslavy klubu pokračovat turnajem žáků a veteránů.

O zábavu postaráno měly na Sapeli Cupu i přítomné děti. Skákací hrad byl neustále plný a na malování na obličej se stály fronty. O své umění se s nimi navíc podělily skutečné fotbalové legendy.

„Karol Dobiaš si k sobě vzal kluky a ukázal jim, jak správně na nožičky a další technické kousky. Děti se nejdřív trochu styděly, ale za chvilku jich bylo plno a všechny si to chtěly vyzkoušet. Byl to pro ně skvělý zážitek, při utkání totiž valily oči, jak těmhle borcům pořád fotbal jde. Tonda Panenka měl zase pro děti přichystanou spoustu her s balónem, takže se nikdo ani chvilku nenudil. Atmosféra byla skvělá a podařilo se mezi dětmi probudit zájem o sport. Ono je totiž hned něco jiného, když si mohou fotbal přímo vyzkoušet a něco se naučit, a nemusejí jen tiše přihlížet,“ vyprávěl spokojený organizátor Jiří Babínek.